Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Choroba Alzheimer w Polsce

W 2022 roku w Polsce zdiagnozowano 357 tys. osób chorych na Alzheimera i choroby pokrewne. Aż 256 tys. (72 proc.) z nich stanowią kobiety. Największy odsetek chorych mieszka w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim. To dane Narodowego Funduszu Zdrowia. Według organizacji Alzheimer’s Disease International (ADI) na świecie co 3 sekundy ktoś zapada na jakiś rodzaj demencji, to o sekundę szybciej niż w 2015 roku. Szacuje się, że obecnie na świecie cierpi na chorobę Alzheimera 39 milionów ludzi, a specjaliści przewidują, że w 2050 roku będzie ich trzykrotnie więcej. Chorzy żyją średnio 8–14 lat od pojawienia się pierwszych objawów. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana i rozpoczęta będzie terapia, tym dłużej chora osoba będzie mogła świadomie uczestniczyć w życiu społecznym i rodzinnym.

10 głównych znaków ostrzegawczych mogących wskazywać na chorobę:

  1. Zaburzenia pamięci utrudniające codzienne funkcjonowanie
  2. Trudności w wykonywaniu codziennych prac domowych
  3. Zaburzenia językowe
  4. Dezorientacja co do czasu i miejsca
  5. Kłopoty w ocenie
  6. Zaburzenia myślenia abstrakcyjnego
  7. Gubienie rzeczy
  8. Zmienny nastrój
  9. Zmiany osobowościowe
  10. Utrata inicjatywy

Na leczenie chorych na Alzheimera budżet NFZ przeznaczył w zeszłorocznym budżecie funduszu 190 mln zł. W strukturze kosztów świadczeń dominowały świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz świadczenia udzielone w ramach długoterminowej opieki psychiatrycznej. Wydatki tego tu stanowiły 49 proc. przeznaczonych na refundację świadczeń udzielonych z powodu choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. 

Ryzyko zachorowania zwiększa się z z wiekiem. Najwięcej chorych jest w wieku powyżej 85 lat – prawie 142 tys., niewiele mniej, bo 132 tys. chorych, jest w przedziale wiekowym od 75 do 84 lat. W obu tych grupach zdecydowaną większość stanowią kobiety. Inaczej jest w grupie osób od 55 do 64 lat, gdzie liczba zdiagnozowanych chorych jest podobna dla obu płci z przewagą po stronie mężczyzn (8,7 tys. kobiet i 8,9 tys. mężczyzn). Świadczenia udzielano głównie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – niemal 156 tys. pacjentom, następnie w przychodniach specjalistycznych – 74,4 tys. osób, w tym w poradniach neurologicznych 34,3 tys. osobom.

Choroba dotyka nie tylko chorych, ale ich bliskich. Chory wymaga stałej opieki, co wiąże się z olbrzymim wysiłkiem psychicznym i fizycznym ze strony bliskich. Więcej informacji - https://alzheimer-waw.pl