Career

We love our work. We are united by the belief that every human life and health is precious. That's why we help all people when they are in need. We protect health and life. This is more than just a job. It is a service.
News

Choroba Alzheimer w Polsce

W 2022 roku w Polsce zdiagnozowano 357 tys. osób chorych na Alzheimera i choroby pokrewne. Aż 256 tys. (72 proc.) z nich stanowią kobiety. Największy odsetek chorych mieszka w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim. To dane Narodowego Funduszu Zdrowia. Według organizacji Alzheimer’s Disease International (ADI) na świecie co 3 sekundy ktoś zapada na jakiś rodzaj demencji, to o sekundę szybciej niż w 2015 roku. Szacuje się, że obecnie na świecie cierpi na chorobę Alzheimera 39 milionów ludzi, a specjaliści przewidują, że w 2050 roku będzie ich trzykrotnie więcej. Chorzy żyją średnio 8–14 lat od pojawienia się pierwszych objawów. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana i rozpoczęta będzie terapia, tym dłużej chora osoba będzie mogła świadomie uczestniczyć w życiu społecznym i rodzinnym.

10 głównych znaków ostrzegawczych mogących wskazywać na chorobę:

  1. Zaburzenia pamięci utrudniające codzienne funkcjonowanie
  2. Trudności w wykonywaniu codziennych prac domowych
  3. Zaburzenia językowe
  4. Dezorientacja co do czasu i miejsca
  5. Kłopoty w ocenie
  6. Zaburzenia myślenia abstrakcyjnego
  7. Gubienie rzeczy
  8. Zmienny nastrój
  9. Zmiany osobowościowe
  10. Utrata inicjatywy

Na leczenie chorych na Alzheimera budżet NFZ przeznaczył w zeszłorocznym budżecie funduszu 190 mln zł. W strukturze kosztów świadczeń dominowały świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz świadczenia udzielone w ramach długoterminowej opieki psychiatrycznej. Wydatki tego tu stanowiły 49 proc. przeznaczonych na refundację świadczeń udzielonych z powodu choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. 

Ryzyko zachorowania zwiększa się z z wiekiem. Najwięcej chorych jest w wieku powyżej 85 lat – prawie 142 tys., niewiele mniej, bo 132 tys. chorych, jest w przedziale wiekowym od 75 do 84 lat. W obu tych grupach zdecydowaną większość stanowią kobiety. Inaczej jest w grupie osób od 55 do 64 lat, gdzie liczba zdiagnozowanych chorych jest podobna dla obu płci z przewagą po stronie mężczyzn (8,7 tys. kobiet i 8,9 tys. mężczyzn). Świadczenia udzielano głównie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – niemal 156 tys. pacjentom, następnie w przychodniach specjalistycznych – 74,4 tys. osób, w tym w poradniach neurologicznych 34,3 tys. osobom.

Choroba dotyka nie tylko chorych, ale ich bliskich. Chory wymaga stałej opieki, co wiąże się z olbrzymim wysiłkiem psychicznym i fizycznym ze strony bliskich. Więcej informacji - https://alzheimer-waw.pl