Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.

Historia firmy

Bogata historia firmy Falck zaczęła się w Danii, a jej początki sięgają końca XIX wieku.

Falck Medycyna należy do skandynawskiej grupy Falck, która jest wyspecjalizowana w niesieniu pomocy i obecnie zatrudnia 30 000 osób, na 5 kontynentach. 

W Polsce Falck Medycyna specjalizuje się w obszarach związanych z zapewnieniem skutecznej i kompetentnej pomocy potrzebującym pacjentom– zarówno tej doraźnej (ratowanie życia i zdrowia), jak i długoterminowej (zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa każdemu potrzebującemu).Nasze zespoły doświadczonych lekarzy i ratowników zapewniają bezpieczny transport medyczny na terenie Polski i całego świata.

3 października 1884 – wielki pożar doszczętnie trawi pałac królewski – Christianborg w stolicy Danii, Kopenhadze. Niespełna 20-letni Sophus Falck pomaga w akcji ratowniczej. Obserwując zamieszanie i brak koordynacji, dochodzi do wniosku, że umiejętne współdziałanie pozwoliłoby ocalić znaczną część majątku.

3 października 1906 – o godzinie 17.30, dokładnie w rocznicę pożaru pałacu królewskiego, Sophus Falck zakłada pierwszą firmę, której zadaniem jest ratowanie ludzi i zwierząt.

Mottem „Korpusu Ratowniczego dla Kopenhagi oraz Frederiksbergu” są słowa założyciela „szybka pomoc to podwójna pomoc”.

1908 – Falck kupuje pierwszy ambulans oraz podpisuje kontrakt z kopenhaską gminą. W tym samym roku Henry Ford konstruuje pierwszy model Forda T, słynna produkcja liniowa samochodów rusza dopiero 5 lat później.

1 kwietnia 1919 – Falck przekształca się w spółkę akcyjną. Do roku 1930 obejmuje swym zasięgiem większość Danii.

Od samego początku Falck łączy działalność zarobkową z misją publiczną. Obok pomocy doraźnej drugim głównym zadaniem firmy staje się transport pacjentów.

Kwiecień 1922 – Falck uruchamia własną straż pożarną. W miejscowości Lunde na wyspie Fionii wybucha pożar, który niszczy dużą część miasta. Do akcji ratowniczej zostają wezwane wszystkie dostępne jednostki. Dzięki sprawnemu działaniu Falck zyskuje ogromną wdzięczność oraz szacunek mieszkańców. W dowód uznania lokalne towarzystwo ubezpieczeniowe wybiera Falck na swoją jedyną służbę ratunkową.

W obliczu zniszczeń miasta Sophus Falck zgadza się przyjąć jako zapłatę 1/3 kwoty, którą wydał na akcję ratowniczą.

1930 – syn założyciela, Rudolph Falck, obejmuje stanowisko dyrektora. Kładzie on duży nacisk na rozwój technologiczny. Wprowadza beczkowozy do straży pożarnej, aby umożliwić prowadzenie akcji ratowniczych w miejscach pozbawionych dostępu do wody. Rozpoczyna się sprzedaż abonamentów prywatnych.

1930 – pierwsze logo Falck.

1947 – Falck uruchamia własne Pogotowie Lotnicze.

1956 – 50-lecie firmy. Falck jest największą prywatną firmą ratowniczą w Europie.

1963 – Falck wykupuje akcje swojego odwiecznego konkurenta – „Zone Redningskorpset”. W wyniku fuzji wszyscy pracownicy utrzymują swoje posady.

1988 – połączenie Falck oraz towarzystwa ubezpieczeniowego Baltica. Firma zaczyna świadczyć pomoc na nowym obszarze – auto assistance. Jest to kolejny krok na konsekwentnej drodze wiodącej ku kompleksowej opiece nad Klientami.

1 lutego 1993 – Falck A/S pojawia się w Polsce. Pierwszym miastem, w którym świadczymy nasze usługi, jest Szczecin.

7 kwietnia 1995 – Falck A/S debiutuje na giełdzie w Kopenhadze. W kolejnym roku firma oferuje swoje akcje pracownikom. Cena emisji stanowi 25% wartości rynkowej.

Sierpień 2004 – następuje rozdzielenie działalności firmy. Powstają dwie spółki – Falck Medycyna, zajmująca się działalnością ratowniczą i lekarską oraz Group4Securicor, świadcząca usługi ochrony życia i mienia.

1 stycznia 2005 – kapitał spółki Falck Medycyna zostaje podniesiony do 7 500 000 PLN.

1 czerwca 2006 – Falck Medycyna kupuje sieć przychodni w Ustce.

12 lipca 2006 – kapitał spółki zostaje podniesiony do 12 500 000 PLN.

Październik 2006 – 100 lecie firmy. Falck jest największą prywatną firmą ratowniczą w Europie

i działa już na 3 kontynentach.

26 kwietnia 2007 – otwarcie nowego Centrum Medycznego Falck w Kędzierzynie Koźlu.

24 lipca 2007 – Falck Medycyna Sp. z o.o., NZOZ Falck Medycyna Region Opolski, Ratownictwo Medyczne Falck w Krapkowicach otrzymuje certyfikat ISO 9001:2000.

20 listopada 2007 – wszystkie stacje Pogotowia Ratunkowego Falck Medycyna działające

w Systemie Ratownictwa Medycznego otrzymują certyfikat ISO 9001:2000.

Czerwiec 2009 – wodowanie pierwszej łodzi ratowniczej, pływającej w barwach spółki. „Mała Dania” pływa na Jezioraku – najdłuższym polskim jeziorze.

Wrzesień 2009 – Falck Medycyna jest organizatorem światowej konferencji Falck. W Gdańsku, na czterodniowych obradach, spotykają się menedżerowie z 23 krajów, z 4 kontynentów.

Sierpień 2010 – zmiana struktury firmy. Powstają 2 piony biznesowe: Ratownictwo i Zdrowie.

Luty 2011 – Falck Medycyna kupuje 75% udziałów w warszawskiej spółce Starówka, która jest właścicielem 4 placówek medycznych w województwie mazowieckim http://starowkanzoz.pl

Czerwiec 2011 – wygrana w konkursach NFZ na świadczenie usług Ratownictwa Medycznego. Od 1 lipca 2011 roku Falck zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne w ramach publicznego systemu 67 ambulansami w 19 rejonach operacyjnych.

Lipiec 2011 – kapitał spółki zostaje podniesiony do 17 500 000 PLN.

Maj 2012 – wygrana w konkursach NFZ na świadczenie usług Ratownictwa Medycznego.

Od 1 lipca 2012 roku Falck zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne w ramach publicznego systemu 91 ambulansami w 29 rejonach operacyjnych.

Czerwiec 2012 – Falck Medycyna zabezpiecza medycznie Euro 2012 w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku.​​

Luty 2013 – ​ogólnopolska akcja szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. W ramach społecznego programu „Uczeń – Ratownik” pracownicy Falck Medycyna bezpłatnie przeszkolili 9000 uczniów. Podczas akcji organizowanej wspólnie z uniwersytetami trzeciego wieku udzielania pierwszej pomocy nauczyło się ponad 1000 seniorów.

Kwiecień 2013 – Centra Medyczne Falck otrzymały certyfikat ISO 9001:2008 obejmujący ambulatoryjne usługi medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistyki, medycyny pracy i rehabilitacji.

Maj 2014 – Falck Medycyna obchodzi jubileusz 10-lecia. Spółka rozpoczyna realizację nowej strategii rozwoju na lata 2014-2016. W pionie Zdrowie każdego roku planowane jest otwieranie 4 Centrów Medycznych Falck. W pionie Ratownictwo każdego roku planowane jest pozyskiwanie 2 obszarów operacyjnych.

Styczeń 2015 – otwarcie w Warszawie kolejnego Centrum Medycznego Falck.

Kwiecień 2015 – Falck Medycyna powołuje fundację „Zawsze blisko”, której głównymi celami są: organizacja opieki medycznej dla osób mających problem z dostępem do służby zdrowia, szeroko rozumiana profilaktyka prozdrowotna, edukacja w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wrzesień 2015 – otwarcie nowego Centrum Medycznego Falck w Katowicach.

Wrzesień 2015 – Falck Medycyna zaczyna świadczyć usługi telemedycyny – videokonsultacji z lekarzem lub pielęgniarką. Produkt uruchomiony wspólnie z firmą Polkomtel, operatorem sieci Plus.

Lipiec 2017 – otwarcie nowych Centrów Medycznych w Warszawie przy ul. Stawki 2 oraz ul. Powązkowskiej 44C.

31 styczeń 2019 – podział Spółki na Falck Medycyna i Falck Centra Medyczne.

31 marzec 2019 – zakończenie świadczenia usług Zespołów Ratownictwa Medycznego w Państwowym Ratownictwie Medycznym.

3 czerwiec 2019 – sprzedaż Centrów Medycznych Grupie PZU Zdrowie.

Do końca 2019 – przygotowania do konkursów ogłoszonych przez NFZ na świadczenie usług zespołów transportu medycznego.

1 marca 2020 – rozpoczęcie świadczenia usług w ramach świadczeń medycznych zespołów transportu medycznego w 2 województwach.

1 kwietnia 2020 – rozpoczęcie świadczenia usług w ramach świadczeń medycznych zespołów transportu medycznego w 10 województwach.

1 luty 2023 – rozpoczęcie obsługi zgłoszeń alarmowych z opasek bezpieczeństwa dla Seniorów.

1 marzec 2023 – rozpoczęcie świadczenia usług w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Opolu.

1 maja 2023 - rozpoczęcie świadczenia usług w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Opolu i Wrocławiu.

1 sierpień 2023 – rozpoczęcie programu Wsparcia Psychologicznego Kadry Medycznej.

Styczeń 2024 - wygrany konkurs na zabezpieczenie medyczne Stadionu Narodowego w Warszawie.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.