O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Zmiany w finansowaniu Ratownictwa Medycznego

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu państwa na rok 2023, aprobując kluczowe przesunięcia w zakresie finansowania części polityki zdrowotnej państwa zaproponowane przez rząd. Dzięki temu to budżet NFZ pokryje ok 7 mld pln przyszłorocznych wydatków dotychczas opłacanych bezpośrednio z budżetu państwa. Rząd tym ruchem zyskuje właśnie taką kwotę z możliwością przeznaczenia jej na inne cele.

Największą częścią nowych kosztów dla NFZ (ok 3 mld) będzie finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego. NFZ będzie także finansował szczepienia obowiązkowe, refundował dopłaty do leków i nabywanie leków w ramach programów leczenia hemofilii, HIV i AIDS. 

W Polsce na hemofilię A i B cierpi ok. 3 tys. osób, a w leczeniu kluczowy jest dostęp do specjalistów, czynników krzepnięcia i specjalistycznych ośrodków. Po wprowadzeniu zmian chorzy nie ucierpią – zapewnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Poinformował, że NFZ będzie płacił za leki na hemofilię, ale sam program leczenia chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne pozostanie programem ministra zdrowia i będzie realizowany w takim samym zakresie, w jakim był realizowany do tej pory. - Jak wiemy, są dwa systemy. Część jest w NFZ już od dawna – to jest leczenie profilaktyczne dzieci i młodzieży. A leczenie skaz krwotocznych, leczenie pacjentów przed planowanymi zabiegami operacyjnymi, w momencie konieczności zakupu dodatkowego czynnika (...) – ta organizacja się nie zmienia, będzie tak jak do tej pory – zaznaczył Miłkowski.

W ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych była ustalona ścieżka nakładów na system ochrony zdrowia – 6 proc. PKB. W ostatnim czasie ta ścieżka została zmieniona na 7 proc. do 2027 r. w związku z PKB, czyli gdy PKB będzie się zwiększać, nakłady na system ochrony zdrowia również się będą zwiększać. W 2023 r. planowane nakłady na ochronę zdrowia wyniosą 6 proc., a już w roku 2024 – 6,2 proc. PKB. Nakłady na ochronę zdrowia z NFZ w 2023 roku wyniosą blisko 160 mld zł i są o 26 mld wyższe niż nakłady planowane na rok 2022 i prawie 40 mld zł wyższe od nakładów w 2021 roku. Z budżetu Ministerstwa Zdrowia w 2023 roku do systemu popłynie 14 mld zł i będzie to mniej o 720 mln zł, niż zaplanowano w ustawie budżetowej na 2022 rok.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.