Badania pokazują, że krótki przerwy (kilkudziesięcio sekundowe) korzystnie wpływają na naszą efektywność i poziom skupienia w trakcie pracy. Nasze mózgi działają w dwóch trybach: „tryb skupienia”, którego używamy, gdy uczymy się czegoś nowego lub piszemy coś w pracy; i drugi - „tryb rozproszenia”, w którym działamy zdecydowanie najczęściej, bardziej zrelaksowani, kiedy nie musimy myśleć intensywnie. Można pomyśleć, że tryb skupiony to taki, który optymalizuje się pod kątem większej wydajności, ale tryb rozproszenia również odgrywa dużą rolę.
Badania wykazały, że umysł rozwiązuje najtrudniejsze problemy podczas zjawiska nazywanego „snem na jawie”. Może on stanowić zagrożenie w przypadku prowadzenia samochodu, ale daje niezwykłe efekty w pracy. Przełomy, które wydają się pojawiać znikąd, są często wynikiem myślenia w trybie rozproszonym. Dlatego oderwanie wzroku od ekranu komputera i popatrzenie przez okno, przejście się do toalety czy wykonanie kilku prostych ćwiczeń rozciągających w trakcie pracy daje zbawienny efekt dla naszej efektywności i chroni nas przed przeciążeniem. Warto stosować to codziennie.
Przerwy pomagają w ponownej ocenie realizowanych zadań. Pozwalają zrobić krok wstecz i upewnić się, że robimy właściwe rzeczy we właściwy sposób. Przerwa zmusza do poświęcenia kilku sekund na myślenie o tym, co ostatecznie chce się osiągnąć. Zachęca do bycia świadomym własnych celów. Przemęczenie, spadek koncentracji, drażliwość nie znikną po krótkiej przerwie. Gdy takie sytuacje powtarzają się wpływając negatywnie na efektywności w pracy, czas pomyśleć o urlopie. W przypadku gdy nie możesz pozwolić sobie na taki urlop, postaraj się o porządny relaks po pracy oraz w weekendy.
Zgodnie z prawem każdy pracownikowi zatrudnionemu na cały etat w oparciu o umowę o pracę ma zagwarantowaną przerwę minimum 15 minut. Jest to czas opłacany przez pracodawcę. Ale coraz częściej, mając świadomość korzyści jakie niosą przerwy, pracodawcy zapewniają godzinną przerwę na lunch w ramach umowy. Jeśli pracownik obsługuje komputer, może skorzystać z 5-minutowego odpoczynku od ekranu, w każdej godzinie pracy. Warto korzystać z tych uprawnień. Bo kolejna godzina przed ekranem, bez odpoczynku może być czasem jałowym dla zaplanowanych efektów.