Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Niewykorzystany budżet NFZ

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia za rok 2021 pojawił się zysk w kwocie 10,4 mld zł. To nieco zaskakująca informacja, oznaczająca niewykorzystanie środków na leczenie Polek i Polaków. Istotny wpływ na wypracowany zysk miało niepełne wykonanie planu świadczeń opieki zdrowotnej, co wynikało z faktu, że był to kolejny rok pandemii i działalność lecznic była ograniczona - powiedział wiceminister. Oszczędności powstały dzięki temu, że placówki finansowane przez NFZ nie wykonały części zaplanowanych procedur medycznych. Potwierdzają to liczby. Fundusz planował wydać w 2021 r. na świadczenia zdrowotne 120 mld zł, a wydano 112,5 mld zł, czyli o ponad 6 proc. mniej niż zakładano. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pokrycie strat z lat ubiegłych oraz na tzw. fundusz zapasowy – powiedział.

– Ze sprawozdania wynika, że za 2021 r. przychody funduszu ogółem wyniosły ponad 136 mld zł, co stanowi ponad 101 proc. przychodów planowanych – w tym przychody ze składki na ubezpieczenia zdrowotne to ponad 103 mld zł, czyli 102 proc. początkowo zakładanych wpływów z tego tytułu. Koszty ogółem płatnika wyniosły ok. 126 mld zł, to jest 83 proc. planowanych kosztów – w tym koszty świadczeń opieki zdrowotnej to 112 mld zł, czyli 93 proc. pierwotnego planu. Największą pozycją w kosztach świadczeń zdrowotnych stanowi leczenie szpitalne, wynoszące ponad 60 mld zł – wyliczał wiceminister. – Sprawozdanie przyjęto przez resort zdrowia, a minister zdrowia nie miał do niego uwag – poinformował posłów wiceminister Kraska. - Zanotowany zysk z 2021 r. zostanie przeznaczony na pokrycie strat z lat ubiegłych oraz na tzw. fundusz zapasowy

Warto także wspomnieć o niewykorzystanych środkach z Funduszu Medycznego, powstałego jako realizacja obietnic wyborczych Prezydenta Andrzeja Dudy. Podpisując ustawę o dotacjach z budżetu państwa dla TVP w kwocie 2 mld złotych rocznie przez okres 5 lat, obiecał dodatkowe środki, które miały przede wszystkim wspierać leczenie dzieci cierpiących na choroby rzadkie, wymagające drogiego leczenia, także poza Polską. Fundusz składa się z 4 czterech subfunduszy z przeznaczeniem na:

  • rozwój diagnostyki i profilaktyki
  • modernizacja podmiotów medycznych
  • inwestycje strategiczne
  • fundusz innowacyjno-terapeutyczny

Niestety, mimo, iż Fundusz działa od 26 listopada 2020 roku wciąż nie powstały skuteczne mechanizmy zapewniające rzeczywisty dostęp pacjentów do tych pieniędzy i przeznaczanie ich na ratowanie życia i zdrowia. Do końca tego roku na koncie Funduszu pozostanie nawet 7,5 mld zł niewykorzystanych środków. W czasach narastających problemów zdrowotnych, także tych wywoływanych pandemią COVID taka sytuacja musi zaskakiwać.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.