O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Long COVID

Świat jeszcze nigdy nie był tak blisko zakończenia pandemii COVID-19 – ogłosił dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił jednak, że walka z koronawirusem, który zabił niemal 6,5 mln osób, nie jest na razie wygrana. – Jeszcze tam nie doszliśmy. Ale widzimy kres – mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zaapelował jednocześnie do rządów o podtrzymywanie czujności i podkreślił, że walka z pandemią to maraton.

COVID wciąż jednak zbiera swoje żniwo. Co najmniej 17 milionów ludzi w Unii Europejskiej zmaga się z długotrwałymi objawami COVID-19, zwanym long-COVID. Chorzy cierpią objawy osłabienia wiele miesięcy po ich początkowym zakażeniu COVID-19. Częściej zjawisko long-Covid dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Long-COVID został podzielony na trzy typy. Każdy wiąże się z innymi symptomami. Taką systematykę przyjęli badacze z King's College London (KCL). Lekarze podkreślają, że konieczne jest indywidualne podejście do leczenia każdego z nich. Każdy long-COVID to utrzymywanie się powikłań po początkowej infekcji koronawirusem dłużej niż cztery tygodnie, czasami przez wiele miesięcy.

Pierwszym rodzajem long-COVID to objawy neurologiczne, w tym zmęczenia, mgły mózgowej i bóle głowy. Dotykają one pacjentów, którzy zakazili się wirusem w czasie, gdy jego najbardziej rozpowszechnionymi wariantami były wirusy alfa i delta. Druga grupa chorych ma problemy z oddychaniem, w tym ból w klatce piersiowej i duszności, co może wskazywać na uszkodzenie płuc. Objawy te były powszechne wśród zakażonych podczas pierwszej fali pandemii. Ostatnia, trzecia grupa zmaga się z różnorodnymi objawami, w tym z kołataniem serca, bólem mięśni oraz zmianami skórnymi. Raport opublikowany przez WHO szacuje, że u 10 do 20 procent osób rozwijają się średnio- i długoterminowe objawy, takie jak zmęczenie, duszność i zaburzenia funkcji poznawczych.

„The Lancet” opublikował badania pokazujące, że dwa lata po przebyciu COVID-19 ponad połowa hospitalizowanych (55 proc.) wciąż zgłasza, że nie ustąpił przynajmniej jeden objaw choroby. Niezależnie od stopnia ciężkości przebytej choroby 11 proc. pacjentów nie wróciło do pracy. Amerykańskie badanie ozdrowieńców opublikowane w „Nature Medicine” w maju br. dostarczyło świeżych dowodów na to, że długi covid może się zdarzyć nawet u osób zaszczepionych i że najbardziej narażone są osoby powyżej 65. roku życia. 76 proc. pacjentów po przebyciu infekcji SARS-CoV-2 po sześciu miesiącach od wyzdrowienia zmaga się z przewlekłą dysbiozą i zmienioną mikrobiotą jelitową. Za szczególne wyzwanie uważa się dolegliwości związane z utratą węchu i smaku, które do tej pory nawet przez lekarzy były uznawane za dużo mniej istotne niż zmysły wzroku i słuchu.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.