Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Karetki - rodzaje i przeznaczenie

Karetki pogotowia ratunkowego służą wyłącznie do ratowania życia i zdrowia ludzi.

Każdy ma prawo skorzystać z bezpłatnego transportu sanitarnego/medycznego w Polsce. Za pomoc karetki pogotowia nie trzeba płacić, jeśli jesteś ubezpieczony i rzeczywiście wezwanie ma na celu ratowania życia i zdrowia.

Wezwanie karetki pogotowia jest bezpłatne, nawet do osoby nieubezpieczonej. Ale tylko jeśli jest ona w stanie zagrożenia życia, koszty pokryje NFZ. Za wezwanie karetki do poszkodowanego i nieubezpieczonego Pacjenta nie znajdującego się w stanie zagrożenia życia zapłaci on sam. Stawki są różne - w zależności od miasta. Za karetkę ze sprzętem specjalistycznym trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych.

Czy dyspozytor może odmówić przyjazdu karetki? Dyspozytor może odmówić przyjazdu karetki pogotowia jednak tylko w sytuacji, gdy uzna, że życiu zdrowiu i życiu Pacjenta nie grozi niebezpieczeństwo. Obowiązkiem dyspozytora jest wówczas podanie przyczyn odmowy.

Bezpłatny transport sanitarny w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) przysługuje ubezpieczonym Pacjentom, w sytuacji kiedy zachodzi konieczność leczenia schorzenia w innej placówce leczniczej.  Pamiętaj! To lekarz podejmuje decyzję czy stan zdrowia wymaga przekazania Pacjenta do innej placówki. Pacjent sam nie może żądać przeniesienia do innego szpitala, bo taka jest jego wola.

Wbrew obiegowej opinii załogi karetek nie są zobowiązane zabrać ciała zmarłej osoby. To zadanie dla wynajętego zakładu pogrzebowego. Jeśli w zespole jest lekarz, stwierdza przyczynę zgonu i wypisuje kartę zgonu/kartę informacyjną. Jeśli śmierć nie nastąpiła z przyczyn naturalnych, wówczas konieczne jest wezwanie Policji i Prokuratora.  

Rodzaje karetek wykorzystywanych w transporcie - karetka podstawowa (oznaczone literą P), specjalistyczne (z literą S) oraz transportowe (z literą T). Przed 2010 r. ich rodzajów było znacznie więcej - m.in. karetki reanimacyjne (z literą R), zwane "erkami". Specjalistyczne karetki (S) tzw. „eski” to dawna karetka R. Ambulans S to karetka reanimacyjna, która jest używana w stanach zagrożenia życia. Jej obsługę stanowi minimum trzyosobowy zespół, w którym przynajmniej jedna osoba to lekarz. Karetka pogotowia transportowa (ambulans oznaczony literą "T") służy najczęściej do transportu Pacjentów, którzy nie potrzebują intensywnej opieki medycznej, czyli w sytuacji, kiedy nie ma zagrożenia życia. Choremu, który jest transportowany w karetce pogotowia "T", zwykle towarzyszy ratownik medyczny.

Wszystkie karetki powinny być pomalowane na żółto lub biało. Z tyłu, na dachu i po bokach karetki, powinno znajdować się dobrze widoczne logo o średnicy co najmniej 50 cm każde.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od 1 października 2021 wyceny pracy dobokaretki wzrosły: doba karetki "S" (z lekarzem)- z 4186 zł do 5583 zł. Dobra karetki "P" (podstawowa) - z 3177 zł do 4186 zł. Ale to ceny płacone przez system podmiotom oferującym usługę transportu sanitarnego/medycznego. Średnia cena za interwencyjny przewóz chorego karetką do placówki medycznej wynosi około 320 – 450 zł (kwiecień 2022). Cena za prywatny transport medyczny zależy od stanu Pacjenta, typu koniecznej do użycia karetki i odległości do pokonania.

Szczegóły dotycząc wyceny konkretnego zamówienia są do uzgodnienia z naszym
Krajowym Centrum Operacyjnym telefon 7/24 - 225359151

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.