Wielu z nas wydaje sporo pieniędzy na suplementy diety by poprawić swój stan zdrowia. Wciąż wierzymy, że tabletka załatwiła za nas wszystkie problemy. Dwóch na trzech dorosłych Polaków zażywa suplementy diety. Najczęściej wybierane są suplementy witaminowo-mineralne – zażywa je 81,1 proc. użytkowników suplementów. Niemal trzy czwarte badanych najchętniej wybiera je w formie tabletek lub kapsułek do połykania. Prawie połowa osób stosujących suplementy diety w Polsce wydaje na nie do 50 zł miesięcznie, co dziewiąty Polak przeznacza na nie ponad 111 zł. Jedna czwarta z nas zażywa więcej suplementów, niż rok wcześniej.
Zgodnie z prawną definicją, suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnianie normalnej diety. Ma on być skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Suplementy zbyt często są mylone z lekami. Leki, zanim zostaną dopuszczone do obiegu, muszą zostać zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych i podlegają kontroli także przez ten sam urząd. Ponadto Główny Inspektorat Farmaceutyczny jest również odpowiedzialny za monitorowanie produktów leczniczych. Każdy producent leków jest zobligowany do przedstawienia szczegółowej charakterystyki preparatów oraz rozmaitych badań, które dowiodą, że produkt jest bezpieczny i skuteczny w użyciu.
Producenci suplementów chcąc wprowadzić swój produkt na rynek, powinni powiadomić Główny Inspektorat Sanitarny. To producent jest odpowiedzialny za sprawdzenie jakości suplementu diety. Nikt do momentu zgłoszenia zastrzeżeń nie kontroluje co w nim rzeczywiście jest i czy działa tak jak obiecują reklamy. Wynika to z obowiązujących przepisów dla żywności (bo suplement traktowany jest jak żywność), mówiących o tym, że za produkcję i dystrybucję odpowiedzialny jest całkowicie producent.
Suplementy produkuje i sprzedaje w Polsce już 30 tysięcy firm. Pandemia nakręciła ten biznes. Mało użytkowników suplementów ma świadomość, że nie są one objęte żadnymi badaniami potwierdzającymi ich skuteczność. Wystarczy To co widzimy w reklamach to radosna twórczość agencji reklamowych i inwencji właścicieli firm. Oczywiście, nie oznacza to, że wszystkie suplementy są całkowicie pozbawione wartości, ale te same efekty zdrowotne można łatwo i znacznie taniej osiągnąć zmieniając swoją dietę.
Poprawę naszego zdrowia zapewnią:
Zbilansowana dieta, jedzenie z umiarem. Jesteśmy tym co jemy i pijemy. Więcej warzyw, małe spożycie cukru i tłuszczów trans, więcej ryb i owoców morza zamiast czerwonego mięsa, oliwa z oliwek, zamiast smalcu, do tego owoce sezonowe spożywane przed południem.
Aktywność fizyczna nawet tak prosta jak korzystanie ze schodów zamiast windy, czy podejście piechotą lub skorzystanie z roweru zamiast komunikacji miejskiej. 20 minut dziennie nieskomplikowanego wysiłku fizycznego czyni cuda!
Zdecydowanie rzućmy palenie, a alkohol pijmy w umiarkowanych ilościach.
Szukajmy czystego powietrza. Parki czy lasy to miejsca warte naszego czasu! Warto także zainwestować w dobry domowy oczyszczacz powietrza.
Ćwicz mózg, ucz się nowych rzeczy niezależnie od wieku - gry na gitarze, języka obcego, czy zasad działania reaktora atomowego. Podsycaj w sobie ciekawości świata.
Regularnie się badaj. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Duża cześć chorób zdiagnozowana w początkowej fazie jest w pełni wyleczalna.
#falckmedycyna #dbajmyosiebie #zdrowadieta #suplementynielecza