O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

COVID skraca życie

Zbadano 31 krajów świata w latach 2019–2021 pod kontem śmiertelności w czasach COVID. We wszystkich nastąpił spadek przeciętnej długości życia. Największy odnotowano w Bułgarii, na Słowacji i w USA. Polska w tej statystyce znalazła się na czwartym miejscu. W piśmie „Nature Human Behaviour” opublikowano wyniki prac naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Instytutu Badań Demograficznych Maxa Plancka pokazujących skutki pandemii COVID-19 i wpływ pandemii na wzrost śmiertelności. Tzw. przeciętna oczekiwana długość życia zmniejszyła się w większości spośród 31 badanych krajów.

Najmniejszy spadek odnotowano w tych krajach, gdzie najszybciej wprowadzono szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i były one wykonane w najszerszym zakresie we wszystkich grupach wiekowych. Największy spadek przeciętnej długości życia w latach 2019–2021 nastąpił w Bułgarii, gdzie długość ta zmniejszyła się aż o 43 miesiące. Bułgaria była krajem o niewielkim poziom szczepień przeciwko COVID-19. Na Słowacji przeciętna długość życia skróciła się o 33,1 miesiąca, a w USA – o 28,2 miesiąca. Na czwartym miejscu jest Polska. Przeciętna oczekiwana długość życia Polek i Polaków zmniejszyła się o 26,6 miesiąca. Na kolejnych miejscach są Litwa (25,7), Węgry (24,6), Estonia (23,2) i Czechy (21,9).

W latach 2020–2021 większość badanych krajów Europy Zachodniej nie odnotowała spadku w przeciętnej długości życia lub był on podobny. Tak było nawet we Włoszech i w Hiszpanii, w krajach najbardziej dotkniętych przez pandemię w pierwszej fali pandemii na wiosnę 2020 r. W Hiszpanii przeciętna długość życia w tym okresie wzrosła o 7,6 miesiąca, a we Włoszech – o 5,1. Największy wzrost w 2021 r. (w porównaniu z 2020 r.) odnotowano w Belgii – aż o 10,8 miesiąca, oraz w Szwajcarii – o 7,7 miesiąca. Znaczący wzrost odnotowano także w Szwecji (o 7,5 miesiąca) i we Francji (5 miesięcy).

Autorzy raportu podkreślają, że różnica w przeciętnej oczekiwanej długości życia między Europą Zachodnią a Wschodnią na skutek pandemii zaczęła się znowu powiększać. Podobnie jest, jeśli chodzi o podział na płeć: znowu powiększyła się różnica w długości życia między kobietami (które żyją dłużej), a mężczyznami, która przed pandemią systematycznie się skracała.

Kluczową rolę dla ochrony życia odegrały szczepienia przeciwko COVID-19. Gdy zaczęto podawać je osobom starszym, liczba nadmiarowych zgonów zaczęła spadać wśród osób powyżej 80 lat. Zwiększyła się natomiast u osób poniżej 80. roku życia, wśród których szczepień jeszcze nie było lub w nieznacznym tylko zakresie. Gdy jednak szczepienia przeciwko COVID-19 upowszechniono również na inne grupy wiekowe – przeciętna długość życia przestała spadać lub ponownie zaczęła się zwiększać, podobnie jak przed pandemią.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.