Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Badanie trzeźwości w miejscu pracy - nowe przepisy prawa

Rozporządzenie Ministra Zdrowia określające m.in. warunki i metody przeprowadzania przez pracodawcę badań na obecność alkoholu w organizmie pracownika zostało skierowane do ogłoszenia. Przepisy wejdą w życie 21 lutego. Pracodawca nie w każdej sytuacji będzie mógł wymagać od swojego podwładnego wykonania takiego badania. Kontrola trzeźwości będzie dozwolona jedynie, jeśli będzie ona niezbędna do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mieni. Jeśli badanie wykaże obecność alkoholu powyżej 0,2 promila, pracodawca może nie dopuścić takiego pracownika do pracy. 

Nowe przepisy Kodeksu pracy przewidują kontrolę w dwóch trybach: prewencyjnym i "w przypadku uzasadnionego podejrzenia pracodawcy". Ponadto, dzięki nowelizacji ustawy, badaniu będzie mógł zostać poddany pracownik zatrudniony zarówno na umowę o pracę, jak i ten zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenie czy B2B). 

Szczegółowo warunki i metody przeprowadzania przez pracodawcę kontroli trzeźwości pracownika określa rozporządzenie Ministra Zdrowia. Zgodnie z jego treścią, badania na obecność alkoholu obejmują badanie wydychanego powietrza (które powinno być wykonywane w pierwszej kolejności) lub badanie krwi. 

Badanie wydychanego powietrza będzie można przeprowadzać takimi metodami, jak:

  • spektrometrii w podczerwieni,
  • utleniania elektrochemicznego.

Do obu metod należy stosować urządzenie elektryczne z ustnikiem, który każdorazowo przed przeprowadzeniem pomiaru musi być wymieniany, a jego opakowanie otwierane w obecności osoby badanej. 

Badanie krwi natomiast polega na przeprowadzeniu co najmniej dwóch analiz laboratoryjnych: metodą chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo - jonizacyjnym i metodą spektrofotometryczną z użyciem dehydrogenazy alkoholowej (metodą enzymatyczną), albo metodą chromatogragii gazowej z detektorem płomieniowo - jonizacyjnym przy użyciu dwóch różnych warunków analitycznych. Rozporządzenie określa również w jaki sposób należy sporządzić protokół z badania analizatorem wydechu i badania krwi. 

Oprócz alkoholu, pracodawca będzie mógł zlecić badanie pracownika pod kątem bycia pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu, czyli m.in. opioidów, amfetaminy czy kokainy. W takich przypadkach będą wykonywania badania krwi oraz moczu, ale także przy użyciu metod, które nie wymagają badania laboratoryjnego. 

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.