O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Opieka paliatywna także w domu

NFZ pracuje nad projektem zarządzenia, który przewiduje finansowanie porad domowych w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej. Przepisy mają wejść w życie już w kwietniu. Chodzi o projekt nowelizacji zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna. Fundusz proponuje w nim wprowadzenie nowego produktu rozliczeniowego: „porada w domu świadczeniobiorcy” w zakresie poradni medycyny paliatywnej. Poza świadczeniami udzielonymi na miejscu w poradni, świadczeniodawcy będą mogli wykonać do 2 wizyt w tygodniu w domu pacjenta. 

Medycyna paliatywna zajmuje się leczeniem oraz opieką nad osobami nieuleczalnie chorymi. Nazwa pochodzi z języka angielskiego od słowa palliative, czyli "łagodzący", "uśmierzający". Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) medycyna paliatywna to działanie poprawiające jakość życia chorych oraz ich rodzin, gdy pojawiają się problemy związane z zagrażającą życiu chorobą, między innymi poprzez załagodzenie objawów jego choroby. Wszystkie schorzenia, które są przewlekłe lub w zaawansowanym stadium i powodują, że jakość życia jest znacznie obniżona, mogą upoważniać do skorzystania z metod medycyny paliatywnej. Dostęp do takiego rodzaju leczenia jest, zgodnie z konwencją ONZ, prawem człowieka.

Za twórczynię medycyny paliatywnej uważana jest Cicely Sanuders, brytyjska lekarka, która w 1967 r. otworzyła Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie. Ośrodek szybko stał się miejscem, gdzie zaczęto szkolić lekarzy i opiekunów. Tym, co wyróżniało go spośród innych szpitali i ośrodków opieki, było nowe podejście do leczenia objawowego i zindywidualizowana opieka na pacjentami. Pracownicy hospicjum udowodnili, że lekarz ma istotny wpływ na los chorego, bez względu na rodzaj choroby. Do rozwoju medycyny paliatywnej przyczyniła się także Elisabeth Kuebler-Ross, amerykańska lekarka szwajcarskiego pochodzenia.

Medycyna paliatywna w Polsce zaczęła rozwijać się w latach 80. XX wieku – wówczas ośrodki takie były znane pod nazwą „hospicjum”. W latach 90. XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój tej dziedziny i obecnie istnieje około 200 jednostek zajmujących się medycyną paliatywną. Z roku na rok w systemie pracuje coraz więcej medyków w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej od grudnia 2010 roku, kiedy liczba lekarzy pracujących wynosiła 212 specjalistów, do 31 czerwca 2019 roku ich liczba wzrosła do 511. Oznacza to blisko 2,5-krotny wzrost liczby lekarzy zajmujących się pacjentami u kresu ich życia. 80 proc. pacjentów medycyny paliatywnej, to pacjenci onkologiczni, dla których opieka paliatywna jest szansa na złagodzenie silnych bólów wywołanych chorobami nowotworowymi. 

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.