O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Nowe uprawnienia dla ratowników 

Od 22 czerwca ratownicy w karetkach będą mogli podawać pacjentom środki znieczulające i usypiające, także zakładać sondę żołądkową, robić drenaż opłucnej i cewnikować. Wszystko bez wcześniejszych szkoleń i sprawdzenia, czy potrafią to robić zgodnie z wymogami. Takie uprawnienia przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i innych świadczeń, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Projekt nie przeszedł przez konsultacje społeczne, które zapewne pozwoliłyby wyeliminować najbardziej niebezpieczne pomysły. Ale prawdopodobnie wejdzie w życie z takimi zapisami, mimo szeregu poważnych wątpliwości wyrażanych przez ekspertów rynku medycznego i anestezjologów. Ratownicy obawiają się odpowiedzialności zarówno za nieprawidłowe wykonywanie nowych czynności, jak i ryzyka związane z powstrzymywaniem się od ich wykonywania w sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba. 

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych jest krytyczne wobec projektu. – Jesteśmy za poszerzaniem kompetencji ratowników, ale nie w taki sposób – z dnia na dzień i bez szkoleń. Intubacji ze zwiotczeniem i znieczuleniem anestezjolodzy uczą się kilka lat. A ratownik ma się tego nauczyć z piątku na sobotę? To jest niebezpieczne dla pacjentów i dla samych ratowników – powiedział Gazecie Wyborczej Jarosław Madowicz, prezes PTRM.

– Nie jestem za tym, by wtrącać się w dyskusję między lekarzami medycyny ratunkowej a ratownikami, ale wprowadzanie tak fundamentalnych zmian w zakresie czynności ratowniczych powinno być poprzedzone ustaleniem zasad i programów szkolenia, a potem sprawdzaniem praktycznych umiejętności, jakie ratownicy zdobyli – mówi z kolei prof. Mirosław Czuczwar z zarządu Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Tego samego dnia wejdzie w życie ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych. Jednym z dłużej wyczekiwanych przez środowisko ratownicze jest uruchomienie samorządu ratowników. Władze samorządu są konstytuowane w oparciu o wchodzące w życie przepisy ustawy. Szczegóły zjazdu i pierwszego składu władz samorządu opracowuje komitet organizacyjny powołany w maju przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę. Część środowiska jest zaniepokojona składem Komitetu i zwraca uwagę, że część członów nie reprezentuje organizacji lub stowarzyszenia, które ma co najmniej 500 członków.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.