Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Szczepienia COVID

Pandemia COVID zbiera coraz większe żniwo. Kolejne wersje wirusa są co prawda mniej śmiercionośne, ale powikłania po zakażeniu niosą ze sobą szereg poważnych zagrożeń dla zdrowia wielu osób. Dlatego, tak ważne są szczepienia, jedyny skuteczny środek ochrony życia i zdrowia. Kolejne wersje wirusa coraz częściej omijały barierę, jaką stanowiły dostępne szczepionki.

Naukowcy dostarczyli kolejną wersję skutecznych szczepionek. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków (EMA) zaakceptował właśnie dwie nowe wersje szczepionek zapewniających skuteczną ochronę przeciw COVID-19 (obejmują także obecnie najbardziej dolegliwe wersje Omikrona). Wkrótce będą dostępne w Polsce.

Dla skuteczności nowych szczepionek ważne są wcześniejsze szczepienia przeciw COVID-19. Nowe szczepionki Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 przeznaczone są do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych. Szczepionki te są wersjami pierwotnych szczepionek Comirnaty (Pfizer/BioNTech) i Spikevax (Moderna), skierowanych na podwariant omikron BA.1, oprócz pierwotnego szczepu SARS-CoV-2. Badania wykazały, że Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciw wariantowi omikron BA.1 i dzikiemu wirusowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych. 

Wbrew pojawiającym się plotkom szczepienie przeciw COVID-19 kobiet w ciąży nie wiąże się z ryzykiem zaburzeń ciąży i porodu – zapewnia wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z UJ w Krakowie, powołując się na najnowsze badania opublikowane przez „British Medical Journal”. Główna autorka badania, prof. Deshayne B. Fell z Children’s Hospital of Easters Ontario uniwersytetu w Ottawie w Kanadzie, wyjaśnia, że szczepienie przeciwko COVID-19 w czasie ciąży nie zwiększa ryzyka przedwczesnego porodu ani poronienia. Autorzy badania, wśród których są specjaliści z Kanady, USA i Norwegii, wskazują, że kobiety w ciąży narażone zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 są znacząco bardziej zagrożone skutkami takiego zakażenia (zwiększa ono ryzyko hospitalizacji, pobytem na oddziale intensywnej terapii oraz zgonu) niż ryzykiem wywołanym szczepieniem. Infekcja COVID zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, zaburzeń ciąży oraz poronienia. Warto mieć świadomość, że to nie szczepienie w czasie ciąży stwarza ryzyko dla zdrowia, ale rezygnacja z niego!

Zaczynamy sezon jesienno-zimowy. Pora pomyśleć o szczepieniu przeciwko grypie i COVID, w momencie, gdy będzie dostępne.

Falck Medycyna zachęca do szczepień. Zachęcamy także do kontaktu z naszym Krajowym Centrum Operacyjnym pod numerem 225359151 jeśli masz jakieś wątpliwości na temat szczepień i skutków nim wywoływanych. 

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.