76% pracowników wskazuje stres w pracy jako przyczynę problemów psychicznych. Tak wynika z badania "Dobrostan psychiczny w pracy”, przeprowadzonego przez Smartscope na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Nationale-Nederlanden. Stres związany z wykonywaniem zawodu pociąga za sobą wypalenie zawodowe. Co ciekawe problem ten dotyka w mniejszym stopieniu osób pracujących stacjonarnie, a częściej hybrydowo i zdalnie. Szacunki mówią o 7,5 mln osób, których dotyka stres. Koszty dla gospodarki wywołanych stresem szacuje się na ponad 9 mld pln.
Już co czwarty ankietowany przyznaje, że kiedy myśli o pracy, odczuwa negatywne emocje. Dobre warunki do wykonywania zawodu dla 21 proc. pracowników pozytywnie wpływają na komfort psychiczny. 14 proc. wskazuje na atmosferę, po 9 proc. na stabilność zatrudnienia i szacunek, a 6 proc. na dobry kontakt z przełożonym oraz współpracownikami. Co trzeci zatrudniony wskazał wysokość wynagrodzenia.
Stres związany z wykonywaniem zawodu pociąga za sobą wypalenie zawodowe. "Siedmiu na 10 ankietowanych wskazało, że odczuło symptomy wypalenia w ciągu ostatniego roku" - wskazali autorzy raportu podsumowującego badanie. Do najczęściej wymienianych należą wycieńczenie pracą, brak przyjemności z wykonywanej pracy czy też chęć jej zmiany. Wskazało je odpowiednio 36 proc., 35 proc. oraz 29 proc. badanych osób.
Ponad połowa pracodawców stara się dbać o komfort pracowników. Firmy deklarują, że ich organizacja podejmuje działania mające na celu wsparcie dla zdrowia psychicznego pracowników. Ale tylko 14 proc. zatrudnionych zauważa jakiekolwiek działania ze strony pracodawcy w tym zakresie. Ponad połowa ankietowanych nie potrafiła wskazać, czego konkretnie oczekuje od pracodawcy w kontekście ochrony zdrowia psychicznego. W tym kontekście warto odnotować fakt, że Nationale-Nederlanden, jako jeden z pierwszych ubezpieczycieli na rynku, wprowadziło dodatkową umowę do ubezpieczenia grupowego, która umożliwia skorzystanie ze wsparcia psychiatry czy psychologa, a także objęcie ochroną rodziny – współmałżonków, partnerów, dzieci. Analiza trendów rynkowych sugeruje, że te formy świadczeń będą nabierały coraz większego znaczenia.
Wywiady będące podstawą badania przeprowadzano przy użyciu techniki CATI na 301 firmach i CAWI na 1051 pracownikach w wieku 16+. Badanie przeprowadzono w okresie od 5 do 23 stycznia 2023 roku.