Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Smartwatch pomaga wykryć Parkinsona

Uszkodzenia mózgu osoby cierpiącej na chorobą Parkinsona trwają wiele lat. Zanim jednak choroba zostanie rozpoznana, wiele komórek mózgowych ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu. Choroba Parkinsona to postępujący stan neurologiczny, w którym w mózgu nie ma wystarczającej ilości dopaminy. Typowe objawy parkinsonizmu to mimowolne drżenie, powolne ruchy oraz sztywność i nieelastyczność mięśni, ale mogą również wystąpić objawy psychologiczne, takie jak depresja, utrata węchu i problemy z pamięcią. Nie jest jeszcze jasne, dlaczego ludzie zapadają na chorobę Parkinsona, ale naukowcy uważają, że może to być połączenie wieku, genetyki i czynników środowiskowych. Większość osób z chorobą Parkinsona zaczyna wykazywać objawy po 50 roku życia, ale niektórzy doświadczają objawów po czterdziestce. 

Okazuje się, że inteligentne zegarki mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu choroby Parkinsona. Wyniki badań naukowców z UK Dementia Research Institute przy Cardiff University potwierdzające taką możliwość opublikowało pismo „Nature Medicine”.  Badacze wykorzystali sztuczną inteligencję do przeanalizowania danych pochodzących od ponad 100 tys. użytkowników smartwatchy. Śledząc prędkość poruszania się tych osób w ciągu jednego tygodnia, byli w stanie przewidzieć, u której z nich rozwinie się choroba Parkinsona – nawet na siedem lat przed wystąpieniem objawów. Wykorzystano w tym celu algorytm uczenia maszynowego i program sztucznej inteligencji (AI). Wczesne wykrywanie i diagnozowanie choroby Parkinsona pozwala skuteczniej leczyć i spowalniać rozwój choroby.

Od 2020 r. około 30 procent populacji Wielkiej Brytanii nosi smartwatche. Dane ze smartwatcha są łatwo dostępne i niedrogie” — powiedziała liderka badań, dr Cynthia Sandor. Dzięki tym wynikom powstało narzędzie do skutecznych badań przesiewowych, które pomaga we wczesnym wykrywaniu choroby Parkinsona.

Alzheimer's Research UK uruchomił program badawczy o nazwie Wczesne wykrywanie chorób neurodegeneracyjnych (EDoN), którego celem jest zbadanie, możliwości wczesnego wykrywania choroby Alzheimera, bowiem choroba może rozpocząć się w mózgu nawet dwie dekady przed ujawnieniem się jej objawów. Zmiany w mózgu mogą być niezauważalne dla ludzkiego oka, ale inteligentne urządzenia są wystarczająco czułe, aby je wykrywać. Dlatego, uruchomiono program badań, który opiera się o monitorowanie i analizę różnych parametrów gromadzonych przez aplikacje zainstalowane w smartwatchach i smartphonach.