Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Migrena

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) migrena jest jedną z 20 najbardziej negatywnie wpływających na życie człowieka chorób i drugą w kolejności pod względem największego obciążenia zdrowotnego po udarach mózgu. Czasem jej objawy wykluczają pacjenta z możliwości normalnego funkcjonowania przez wiele dni. Ma charakter nawracający, na który składają się objawy zapowiadające atak migreny, bóle głowy wraz towarzyszącymi objawami ze strony układu pokarmowego i neurologicznego. Migrena występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Częstotliwość jej pojawiania zmienia się także w zależności od grupy wiekowej. Najczęściej cierpią na nią osoby w wieku 25-55 lat, czyli wtedy, kiedy jesteśmy najbardziej aktywni zawodowo. Na migrenę, według ekspertów, choruje w naszym kraju od 2,75 mln do 6,5 mln osób (z uwzględnieniem migreny prawdopodobnej). 230 tys. do 550 tys. cierpi na migrenę przewlekłą, najbardziej dotkliwą formę.

https://pixabay.com/pl/photos/zdrowia-psychicznego-depresja-l%c4%99k-2211184/

Chory odczuwa ból migrenowy jednostronnie, pulsujący, o dużym nasileniu. Wzmaga go aktywność fizyczna, nawet tak nieznaczący jak ruch głowy. Towarzyszą mu również inne objawy. Często chory cierpi na nudności, wymioty, które utrudniają przyjmowanie leków. Ból może trwać do 72 godzin. Osoby cierpiące na migrenę przewlekłą doświadczają bólu przez co mniej 15 dni w miesiącu. Dlatego tak ważna jest skuteczna terapia, która była dostępna dla nielicznych. – Po wielu latach wspólnych starań, nie tylko Polskiego Towarzystwa Bolów Głowy, ale także Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, udało się sfinalizować pierwszy program lekowy dla pacjentów najciężej chorych, tych którzy mają migrenę przewlekłą – mówi prezes PTBG dr Magdalena Boczarska-Jedynak.

W programie refundowane są dwa przeciwciała monoklonalne oraz toksyna botulinowa, które stosowane były do tej pory w terapii migreny przewlekłej, ale dla wielu chorych jej wysokie koszty zakupu stanowiły barierę nie do pokonania. Terapia będzie dostępna tylko w programie lekowym, który będzie prowadzony w wybranych ośrodkach w Polsce. Takich miejsc w całej Polsce zaplanowano 30 do 40.

W leczeniu migreny często wykorzystuje się leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe oraz stosowane w nadciśnieniu tętniczym. Leki te nie zawsze były skuteczne ani dobrze tolerowane przez pacjentów. Brakowało terapii przyczynowych, wpływających na mechanizm powstawania migreny. Erenumab jest pierwszą zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków (EMA) i amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) terapią zapobiegającą migrenie. Jest to przeciwciało monoklonalne anty-CGRP, blokujące receptor CGRP (CGRP-R), białka pełniącego kluczową rolę w patomechanizmie migreny. Zastosowanie kilku dawek erenumabu pozwala na szybą poprawę i zmniejszenie częstotliwości występowania oraz intensywności ataków migrenowych.