Minister Zdrowia zapowiedział, że konta szpitali psychiatrycznych w Polsce zostaną zasilone kwotą 80 mln zł. Finansowanie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień ma w tym roku osiągnąć 5,6 mld zł. - Wydatki na psychiatrię łącznie - dla dorosłych, dzieci i młodzieży - wzrosły ponad dwukrotnie – mówi Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski.
Minister widzi potrzebę dalszych nakładów na opiekę psychiatryczną, zwłaszcza w kontekście zwiększającej się liczby przypadków pogarszającego się zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Obecnie w Polsce jest blisko 400 ośrodków opieki środowiskowej dla dzieci. Szef resortu zaznaczył, że liczba ta, według planów, miała być osiągnięta w 2030 r. Jak podkreślił minister "udało się zbudować dosyć gęstą sieć pomocy w ramach opieki środowiskowej". W Polsce mamy też 136 ośrodków drugiego poziomu, gdzie pracują psychiatrzy i możliwe jest udzielenie pomocy stacjonarnej. Ośrodków opieki stacjonarnej jest tylko 38.
Tymczasem dane ZUS z raportu "Absencja chorobowa w 2021" pokazują, że co 10. pracownik w Polsce przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu problemów psychicznych. Badania „Zdrowie psychiczne na rynku pracy” Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA Grupy LUX MED pokazuje, że blisko 60% pracowników deklaruje, że ma znaczący problem z rozpoczęciem wykonywania zadań i z dotrzymywaniem terminów a także odkłada pracę na inny dzień. Ponad jedna trzecia mierzy się ze znacznym spadkiem koncentracji i poczuciem braku możliwości rozwoju zawodowego. Jedynie 15% badanych zachowuje równowagę między pracą a życiem osobistym. Natomiast 45% regularnie pracuje „po godzinach”, zaniedbując swoje obowiązki domowe, co jest odczuwalne dla ich bliskich. 96,6 proc. zatrudnionych w Polsce uważa, że pracodawca powinien wspierać zdrowie psychiczne pracowników oferując całe spektrum działań, wpływających pozytywnie na stan zdrowia psychicznego. Pracownicy oczekują m.in. interwencji kryzysowych w sytuacjach takich jak: wypadek w czasie pracy, mobbing czy nagła śmierć współpracownika, warsztaty i seminaria oraz terapie dotyczące, np. radzenia sobie ze stresem czy rozwoju osobistego.