Moda na zdrowy sto życia spopularyzowała opinię, że aby odnieść korzyści zdrowotne, powinniśmy robić minimum 10 tys. kroków dziennie. Międzynarodowe badanie, którym kierował prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wykazało, liczba wykonywanych przez nas codziennie kroków, która może przynieść korzyści zdrowotne, jest mniejsza niż sądzono dotychczas. Wystarczy mniej niż 5 tys. kroków, by pojawiły się korzyści zdrowotne. Już około 4 tys. kroków dziennie wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka zgonu z różnych przyczyn, a około 2400 kroków dziennie – ze zmniejszeniem ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Ryzyko zgonu malało znacznie wraz z dodatkowymi 500 krokami o 7% lub 1000 kroków – o 15%.
Analizą objęto 226 889 osób, uczestników 17 różnych badań prowadzonych na świecie. Na początku wszyscy charakteryzowali się dobrym stanie zdrowia. Monitorowano go następnie przez około 7 lat. Im więcej chodzimy, tym mniejsze jest ryzyko przedwczesnego zgonu. U osób w wieku 60 lat i więcej, które robiły od 6 tys. do 10 tys. kroków dziennie, ryzyko zgonu zmniejszyło się o 42%. Z kolei u osób poniżej 60. roku życia, które robiły od 7 tys. do 13 tys. kroków dziennie, ryzyko zgonu było mniejsze o 49%. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niewystarczająca aktywność fizyczna jest czwartą najczęstszą przyczyną śmiertelności na świecie. Ma związek z 3,2 mln zgonów rocznie.
„Nasze badanie potwierdza, że im więcej chodzimy, tym lepiej. To odnosi się zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet, niezależnie od wieku; niezależnie od tego, czy żyjemy w klimacie umiarkowanym, podzwrotnikowym czy okołobiegunowym bądź w regionie na pograniczu różnych stref klimatycznych” – skomentował prof. Maciej Banach. Artykuł źródłowy opublikowano w czasopiśmie „European Journal of Preventive Cardiology”.
Lekarze w czterech kanadyjskich prowincjach (Kolumbii Brytyjskiej, Manitobie, Ontario i Saskatchewan) uzyskali prawo przepisywania spacerów na receptę. Zarejestrowanie recepty oznacza też, że pacjent otrzymuje bezpłatną wejściówkę do parków narodowych. Lekarze zalecają by spacerować przynajmniej 2 godziny tygodniowo, 20-30 minut dziennie, ponieważ np. poziom kortyzolu spada właśnie po około 20 minutach nawet umiarkowanego wysiłku fizycznego, jakim jest spacer.
W listopadzie 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe wytyczne dotyczące zalecanej aktywności fizycznej. Opracowano osobne rekomendacje dla różnych grup: dzieci i młodzieży, dorosłych, osób starszych, a także dla kobiet w ciąży i po porodzie oraz osób żyjących z chorobami przewlekłymi lub niepełnosprawnością.Generalne przesłanie - każda forma aktywności fizycznej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia, długości życia i dobrego samopoczucia.