Głównym założeniem jest przedłużenie uprawnień ratownika. Program recertyfikacji obejmuje szereg intensywnych szkoleń teoretycznych i praktycznych, które skupiają się na najbardziej aktualnych metodach resuscytacji krążeniowo-oddechowej, stabilizacji poszkodowanych, a także zarządzania poszkodowanymi w sytuacjach kryzysowych.
Dostosowanie kursów pod kątem specyficznych scenariuszy, z jakimi mogą się spotkać dane służby, jest także istotne, aby maksymalnie zwiększyć efektywność działań ratunkowych. Szkolenie kończy się egzaminem państwowym na tytuł ratownika, który jest ważny przez 3 lata.
- Przypomnienie, pogłębienie, uporządkowanie oraz rozbudowanie wiedzy i umiejętności koniecznych podczas realizacji interwencji ratowniczych.
- Rozszerzenie wiedzy teoretycznej: Z naciskiem na postępowanie w sytuacjach krytycznych oraz umocnienie świadomości o współdziałaniu z różnymi jednostkami systemu i podmiotami współpracującymi, w kontekście różnych sytuacji, włączając zagrożenia specjalne.
- Orientacja prawna: przypomnienie regulacji prawnych, zasad współpracy z podmiotami zaangażowanymi w system oraz z innymi jednostkami działającymi w obszarze ratownictwa medycznego oraz służbami porządku publicznego.
- Zdanie egzaminu państwowego na tytuł ratownika.
A ponadto: