Kolejna partia pięciu, nowych ambulansów #MAN służy już pacjentom przewożonym przez Zespoły Transportu Medycznego.
Co je wyróżnia?!
Unikatowy i dotychczas niespotykany w ambulansach system automatycznej dezynfekcji, opary na kwasie podchlorawym.
Pandemia #COVID19 zmieniła bardzo dużo. Nowe wytyczne, procedury postępowania i wiele innych.
Dlatego też Falck Medycyna, JFC Polska, AMZ-KUTNO, @BioMedAqua połączyły siły i wspólnie opracowały system automatycznej dezynfekcji ambulansu.
System na stałe został zabudowany w ambulansie. Jego obsługa polega jedynie na włączeniu procesu z panelu sterującego. Kwas podchlorawy zostaje rozprowadzony po całym wnętrzu ambulansu w postaci suchej mgły, która krążąc dociera we wszystkie zakamarki i miejsca trudno dostępne.
Kwas podchlorawy jest substancją, która jest słabo rozpoznawalna w środowisku medycznym.
Często chlor, podchloryny, kwas podchlorawy i chlorowy są włączane do jednej grupy i kojarzone z toksycznym działaniem dla człowieka.
Najbliższe i silne skojarzenie biegnie w stronę podchlorynu np. sodu, stąd niezbędne jest rozróżnienie tych dwóch substancji – HOCl wykazuje ok. 100 razy większą aktywność p-drobnoustrojową, przy jednocześnie ekstremalnie wysokim poziomie bezpieczeństwa. Już w 1975 roku odkryto, że kwas podchlorawy jest naturalnie produkowany w aktywowanych ludzkich neutrofilach i innych fagocytach jako środek obronny przeciwko patogenom.
Komórki układu fagocytarnego produkują HOCl także w reakcji na urazy. Innymi słowy „wszyscy mamy to we krwi”. W organizmach mechanizmem buforującym działanie HOCl jest tauryna, która przez reakcję z HOCl tworzy chloraminę tauryny, substancje o właściwościach immunomodulujących, oraz nadal (choć nieco słabszych) właściwościach p-drobnoustrojowych.