O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Coraz mniej Polaków

Już wiadomo, że rok 2022  będzie najgorszym pod względem liczby urodzeń od czasów II wojny światowej. Według ekspertów GUS urodzi się niespełna 315 tys. Polaków. Do września 2022 r. urodziło się niemal o 17 tys. dzieci mniej niż w dziewięciu miesiącach poprzedniego roku. W każdym kolejnym miesiącu tego roku rodziło się mniej dzieci niż 12 miesięcy wcześniej. Nie pomoże uratować statystyki nawet fakt, gdyby w ostatnich trzech miesiącach roku urodziło się ich tyle, ile w porównywalnym okresie 2021 r. Dziś statystyczna Polka rodzi średnio 1,32 dziecka. By populacja się nie zmniejszała, powinna rodzić  – 2,1. Polska jest na 212. miejscu na liście państw świata według współczynnika dzietności, z  uwzględnionych na liście 224.

To co musi niepokoić to stałe nasilanie się trendu spadkowej liczby urodzin od wielu lat. Współczynnik dzietności od 1990 do 2021 roku zmalał z 1,991 na 1,320 - to jest o 671, a średni wiek kobiet w momencie urodzenia dziecka wynosi obecnie 28 lat. GUS prognozuje, że za mniej niż 30 lat prawdopodobnie nie będzie komu rodzić dzieci w Polsce. W 2050 r. w zasadzie można będzie liczyć tylko na kobiety między 40. a 44. rokiem życia. To wśród nich potencjalnych matek może być najwięcej, co wiąże się z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Warto jednak pamiętać, że po 35. roku życia coraz trudniej zajść w ciążę.

Powodów, dla których kobiety rezygnują z dzieci jest wiele. Częściej decydują się na zdobywaniu wykształcenia, a następnie zdobyciu dobrej pozycji zawodowej. 

Większość młodych ludzi nie stać na własne mieszkanie, a zarobione pensje często nie pokrywają kosztów związanych z codziennymi wydatkami. Nie pomogą brak systemu wsparcia dla młodych matek, jest wciąż zbyt mało żłobków i przedszkoli, czy asystentek, które pomogłyby młodej matce w pierwszym okresie macierzyństwa. 

Nie  pomagają także pandemia COVID-19 (nasilająca tempo zgonów) i wojna tuż za granicą, w Ukrainie. Jedyną dobrą stroną tej wojny jest szybki napływ do Polski imigrantów z Ukrainy, który przyśpieszył prawie o dekadę zakładaną przez demografów w prognozach ludnościowych transformację kraju z ujemnej do dodatniej migracji netto. Ale nawet migranci nie zahamują niekorzystnych trendów, bo społeczeństwo będzie się starzeć coraz bardziej. Będzie to rzutowało na rynek pracy, mechanizm działania systemu ochrony zdrowia czy opieki społecznej, wymagających coraz większych nakładów finansowych i organizacyjnych.  

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.