O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Borelioza

Jesień sprzyja spacerom po lesie, zwłaszcza w poszukiwaniu grzybów. Warto się zabezpieczyć przed kleszczami i roznoszoną przez nie boreliozą. Zwłaszcza, że coraz więcej kleszczy w polskich lasach roznosi tę chorobę. Od 1 stycznia do 15 września br. potwierdzono w Polsce 10 727 przypadków boreliozy. Takie dane prezentuje najnowsze zestawienie opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W tym samym okresie w ubiegłym roku było 8771 takich przypadków.

https://pixabay.com/pl/photos/kleszcz-borelioza-kleszcze-1271763/

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Koniecznie należy udać się do lekarza, który przepisze stosowną terapie opartą o antybiotyki. Niestety, zbyt często pierwsze symptomy są lekceważone lub niezauważalne. Choroba przechodzi do fazy ukrytej. Gdy objawy wracają, sieją spustoszenie w organizmie. Mogą pojawić się zapalenie stawów, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie nerwu wzrokowego, parestezje, czyli mrowienie i drętwienie kończyn, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia i wsierdzia.

Najlepiej unikać kontaktów z kleszczami, chroniąc swoje ciało. Przed wyjściem do lasu czy parku należy ubrać długie spodnie, bluzę z długim rękawem, czapkę chroniącą także szyję i uszy, wyższe buty nad kostkę, by zakryć wszystkie miejsca dostępne dla kleszczy. Po powrocie do domu warto dokładnie się obejrzeć, sprawdzić całe ciało, a szczególnie te miejsca, które najbardziej upodobały sobie pajęczaki – pachy, zgięcia kolanowe, łokciowe, za uszami. 

Jeśli znajdziemy wbitego kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, przypalać papierosem, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w większości aptek. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować. Wyjętego kleszcza można oddać do badania na okoliczność boreliozy. W tym celu należy włożyć do pojemnika zwilżony kawałek waty i samego kleszcza. Badanie kosztuje ok. 150 pln. 

Jeśli masz podejrzenie, że kleszcz który Cię ukąsił mógł być zarażony, a upłynęło już trochę czasu warto wykonać test. Badanie na boreliozę wykonuje się oznaczając we krwi poziom przeciwciał przeciwko bakteriom. Wykształcają się one jednak nawet po 6 – ciu tygodniach od ugryzienia. Test ta boreliozę powinien być 2 etapowy i obejmować 2 różne techniki diagnostyczne. Pierwsze badanie przesiewowe daje orientacyjny wynik, a dopiero drugie daje jego potwierdzenie. Niestety nowoczesne testy diagnostyczne są dość drogie i jak do tej pory nie zostały objęte refundacją.

Jeśli często odwiedzamy las warto zaszczepić się na inną chorobę roznoszoną przez kleszcze - kleszczowe zapalenie mózgu. Szczepionka uchroni nas przed poważnymi komplikacjami, jakie może wywołać zakażony kleszcz. 

https://www.kleszcze.info.pl/jak-sie-chronic

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.