Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirusowe zapalenie wątroby typu B i C powoduje ponad 1 mln zgonów rocznie, więcej niż malaria czy AIDS. Zakażenie to jest najczęstszym powodem powstania nowotworu i konieczności transplantacji wątroby. Aż dwie trzecie zgonów na raka wątroby ma swój początek w wirusowym zakażeniu. 58 mln osób na świecie ma przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, a każdego roku liczba ta rośnie o kolejne 1,5 mln nowych zakażeń. W Polsce z HCV żyje ok. 100 tys. osób, a kolejne 500 tys. jest zakażonych wirusem HBV. Oba uszkadzają wątrobę, kluczowy dla naszego zdrowia organ. Nie ma skutecznej szczepionki przeciwko WZW C. Zaszczepić możemy się jedynie w kierunku wirusa HBV.
Diagnostyka HBV od wielu lat jest dostępna u lekarza rodzinnego. Od 1 lipca lekarze rodzinni mogą zlecać pacjentom badanie wykrywające zakażenie wirusem HCV (anty-HCV). Warto poprosić o skierowanie na test w trakcie swojej wizyty. Upowszechnienie tych badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia stwarza szansę na eliminację wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) w naszym kraju. Do tej pory zakażenie było wykrywane przypadkowo, często w późnym stadium rozwoju. Leki, którymi dzisiaj dysponują lekarze pozwalają niemal w 100 proc. wyleczyć chorobę wywoływaną przez HCV. Każdy przynajmniej raz w życiu powinien być przetestowany na obecność HCV. Niestety, do tej pory niezbyt chętnie chodziliśmy na to badanie. A nieleczone WZW C prowadzi do marskości lub raka wątroby. Wszyscy chorzy mają zapewniony bezpłatny dostęp do najnowocześniejszych terapii, gwarantujących wyleczenie niemal wszystkich zakażonych wirusem HCV i kontrolę nad namnażaniem się wirusa u zakażonych HBV.
W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C tylko badanie krwi pozwala ustalić, czy jesteśmy zakażeni. Leczenie pozwala uniknąć groźnych powikłań WZW C. Wirusy zapalenia wątroby typu B i C przenoszone są głównie przez krew, do większości zakażeń dochodzi zatem na skutek kontaktu z krwią osoby zakażonej. Dodatkowo wirus HBV może zostać przeniesiony z matki na dziecko oraz istnieje ryzyko przeniesienia go w trakcie kontaktów seksualnych. Zakażeniem grozi każde naruszenie ciągłości tkanki przy użyciu niesterylnych narzędzi czy przyjmowanie narkotyków drogą dożylną albo donosową.
Zakażenie wirusem HCV przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów bądź daje takie, których nie kojarzymy z tym zakażeniem. Dlatego, zachęcamy do wykonania badania wszystkich tych, którzy nigdy w życiu nie testowali się na obecność wirusa HCV. Bo każdy z nas jest zagrożony.