Career

We love our work. We are united by the belief that every human life and health is precious. That's why we help all people when they are in need. We protect health and life. This is more than just a job. It is a service.
News

Dramatyczna sytuacja z pomocą psychiatryczną dla dzieci i młodzieży

Każdego dnia w Polsce czworo dzieci próbuje popełnić samobójstwo. W ciągu ostatniej dekady jedna na sześć prób samobójczych kończyła się śmiercią. Coraz częściej przyczyną destrukcyjnych działań podejmowanych przez najmłodszych wobec siebie jest depresja. Do 2020 roku łączna liczba samobójstw i prób samobójczych osób do 18. roku życia wynosiła poniżej tysiąca. Rekord padł w 2021 roku, gdy policjanci w całym roku odnotowali 1496 takich zdarzeń.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w 2022 roku - w zaledwie dziewięć miesięcy - od stycznia do września doszło łącznie do 1535 zamachów samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Śmiercią zakończyło się 108 z nich.

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest brak dostępności do pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. NIK po kontroli systemu pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży domaga się systemowych zmian w lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży. Inspektorzy NIK w swoim raporcie pokontrolnym zwracają uwagę na nierównomierne rozłożenie geograficzne poradni i szpitalnych oddziałów psychiatrycznych. W aż pięciu województwach skontrolowanych przez NIK nie funkcjonował żaden oddział psychiatryczny dzienny, a w województwie podlaskim brakowało nawet oddziału całodobowego. Zdarzało się, że małoletni pacjenci trafiali na oddziały dla dorosłych. Zmniejszyła się również liczba podmiotów udzielających małoletnim ambulatoryjnych świadczeń psychiatrycznych, a jednocześnie dostępność do nich była uzależniona od miejsca zamieszkania – utrudniona w małych miastach i na wsi. Brakuje także psychologów gotowych nieść pierwszą pomoc w sytuacji zagrożenia w szkołach.

Na szczęście, od 1 listopada wznawia swoją działalność oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży oraz izby przyjęć w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą. Zarząd uzdrowiska w Konstancinie-Jeziornie informował pod koniec sierpnia br. o wstrzymaniu działalność izby przyjęć i stacjonarnego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Decyzja ta spowodowana była brakiem lekarzy specjalistów psychiatrii dziecięcej.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać ze specjalistą, zadzwoń pod bezpłatny numer:

  • 116 111 - całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,
  • 800 70 22 22 - całodobowy telefon dla osób w kryzysie psychicznym,
  • 116 123 - telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,
  • 22 484 88 01 - antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,
  • 22 484 88 04 - telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,
  • 800 12 12 12 - dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.