Послуги

Щодня ми реагуємо на складні ситуації, з якими може зіткнутися кожен з нас.
Наші досвідчені співробітники надають ефективну допомогу тим, хто її терміново потребує. Завжди.

Кар'єра

Ми любимо свою роботу. Ми поділяємо переконання, що кожне людське життя та здоров'я є безцінним. Саме тому ми допомагаємо всім людям, коли вони цього потребують. Ми захищаємо здоров'я і життя. Це більше, ніж просто робота. Це служіння.
Новини

Dramatyczna sytuacja z pomocą psychiatryczną dla dzieci i młodzieży

Każdego dnia w Polsce czworo dzieci próbuje popełnić samobójstwo. W ciągu ostatniej dekady jedna na sześć prób samobójczych kończyła się śmiercią. Coraz częściej przyczyną destrukcyjnych działań podejmowanych przez najmłodszych wobec siebie jest depresja. Do 2020 roku łączna liczba samobójstw i prób samobójczych osób do 18. roku życia wynosiła poniżej tysiąca. Rekord padł w 2021 roku, gdy policjanci w całym roku odnotowali 1496 takich zdarzeń.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w 2022 roku - w zaledwie dziewięć miesięcy - od stycznia do września doszło łącznie do 1535 zamachów samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Śmiercią zakończyło się 108 z nich.

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest brak dostępności do pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. NIK po kontroli systemu pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży domaga się systemowych zmian w lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży. Inspektorzy NIK w swoim raporcie pokontrolnym zwracają uwagę na nierównomierne rozłożenie geograficzne poradni i szpitalnych oddziałów psychiatrycznych. W aż pięciu województwach skontrolowanych przez NIK nie funkcjonował żaden oddział psychiatryczny dzienny, a w województwie podlaskim brakowało nawet oddziału całodobowego. Zdarzało się, że małoletni pacjenci trafiali na oddziały dla dorosłych. Zmniejszyła się również liczba podmiotów udzielających małoletnim ambulatoryjnych świadczeń psychiatrycznych, a jednocześnie dostępność do nich była uzależniona od miejsca zamieszkania – utrudniona w małych miastach i na wsi. Brakuje także psychologów gotowych nieść pierwszą pomoc w sytuacji zagrożenia w szkołach.

Na szczęście, od 1 listopada wznawia swoją działalność oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży oraz izby przyjęć w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą. Zarząd uzdrowiska w Konstancinie-Jeziornie informował pod koniec sierpnia br. o wstrzymaniu działalność izby przyjęć i stacjonarnego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Decyzja ta spowodowana była brakiem lekarzy specjalistów psychiatrii dziecięcej.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać ze specjalistą, zadzwoń pod bezpłatny numer:

  • 116 111 - całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,
  • 800 70 22 22 - całodobowy telefon dla osób w kryzysie psychicznym,
  • 116 123 - telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,
  • 22 484 88 01 - antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,
  • 22 484 88 04 - telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,
  • 800 12 12 12 - dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.