Career

We love our work. We are united by the belief that every human life and health is precious. That's why we help all people when they are in need. We protect health and life. This is more than just a job. It is a service.
News

Nowe Szpitalne Oddziały Ratunkowe

Ministerstwo zapowiada 26 nowych SOR - ów

Ministerstwo Zdrowia zapowiada w ramach rozwoju SOR-ów powstanie 26 nowych szpitalnych oddziałów ratunkowych, w tym aż 10 w woj. śląskim. To na Śląsku jest największy deficyt, jeśli chodzi o zabezpieczenie pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Taką informację przedstawiono na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu od nowego roku ma działać nocna i świąteczna opieka medyczna, mająca nieść pomoc pacjentom nie będącym w stanie zagrożenia życia.

Komisja zajęła się informacjami, jakie resortu przedstawił na temat funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych, m.in. o finansowaniu procedur, czasie oczekiwania, obsadzie i współpracy z zespołami ratownictwa medycznego. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że na terenie kraju funkcjonują obecnie 242 szpitalne oddziały ratunkowe. Przyjmuje się, że jeden SOR powinien zabezpieczać populację ok. 150 tys. mieszkańców, tymczasem w woj. śląskim jest to aktualnie 320 tys. mieszkańców na jeden SOR.

W zasobach kadrowych w SOR-ach na koniec 2021 r. liczba wszystkich lekarzy wynosiła 4882, w tym 3517 lekarzy systemu. Jeśli chodzi o pielęgniarki – 4803, w tym pielęgniarki systemu – 3447, zaś liczba pracujących ratowników medycznych wynosiła 5938. W 2021 r. w szpitalnych oddziałach ratunkowych przyjęto łącznie ponad 5 mln pacjentów, z czego ponad 3,5 mln w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.