Career

We love our work. We are united by the belief that every human life and health is precious. That's why we help all people when they are in need. We protect health and life. This is more than just a job. It is a service.
News

Będą dodatkowe pieniądze dla szpitali

Pół miliarda zł w tym roku i ponad 4 mld zł w 2023 r. przeznaczy dodatkowo Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia na zwiększenie ryczałtu dla wybranych szpitali. Do listopada ponad 100 z nich przekroczyło przyznane im limity ryczałtu za rozliczenie świadczeń. Według informacji z NFZ część z nich przekroczyła o 30 proc., ale były takie gdzie przekroczenie wynosiło 60 procent. – Takie szpitale należy zdecydowanie docenić. Dzięki nim „odrabiamy” zaległości zdrowotne z ponaddwuletniej pandemii COVID-19. Przekroczenie ryczałtu oznacza bowiem, że przyjmowano w nich zdecydowanie większą liczbę pacjentów, niż można było zakładać.

Wspólnie z prezesem NFZ Filipem Nowakiem zdecydowaliśmy, że zarządzającym takimi podmiotami należy się gratyfikacja – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, wyjaśniając, że „lecznice należące do sieci szpitali, które za wykonane świadczenia rozliczają się ryczałtem z Narodowym Funduszem Zdrowia, a które co najmniej o 8 proc. przekroczyły ryczałt na 2022 r., już w grudniu otrzymają dodatkowe pieniądze”. – Każdemu takiemu szpitalowi zwrócimy ponad połowę kwoty przekroczenia – zapowiada prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, informując, że „według wyliczeń płatnika nowy mechanizm obejmie co najmniej 20 proc. szpitali w Polsce – w większości placówki powiatowe”. Pytanie czemu NFZ zamierza zwrócić tylko połowę wartości przekroczenia, skoro uznaje takie działanie szpitali za ważny dowód w skutecznym leczeniu, pamiętając zwłaszcza fakt, że na funduszu zapasowym NFZ zgromadzono ponad 10 mld niewykorzystanych środków.