Career

We love our work. We are united by the belief that every human life and health is precious. That's why we help all people when they are in need. We protect health and life. This is more than just a job. It is a service.
News

Ratownictwo medyczne będzie finansowane przez NFZ

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia część świadczeń nie będzie już pokrywane bezpośrednio z budżetu państwa. Zapłaci za nie Narodowy Fundusz Zdrowia. Ok. 7 mld nowych wydatków zostanie dołożone do długiej listy finansowanej przez Fundusz - 3 miliardy na ratownictwo medyczne, pół miliarda na leczenie HIV/AIDS, kolejne pół na szczepienia, niemal 400 mln zł na leczenie hemofilii. - Zmiany w finansowaniu niektórych świadczeń, jakie zakłada nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, nie wpłyną na dostęp do świadczeń dla pacjentów. Te, co do zasady, powinny być finansowane przez jedną instytucję – Narodowy Fundusz Zdrowia – stwierdził wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w trakcie VI Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny.

Photo by Renata Dabrowska

Ale niestety istnieją poważne przesłanki, że NFZ będzie musiał z czegoś zrezygnować lub ograniczyć wydatki, by opłacić nowe zadania. - Gdy do zadań Narodowego Funduszu Zdrowia doda się te wskazane w projekcie ustawy, to oczywiste jest, że każdy z pacjentów straci. Za te same pieniądze nie będziemy w stanie zagwarantować odpowiednich świadczeń – powiedziała wiceprzewodnicząca Rady NFZ Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Wiceminister Miłkowski podkreślił, że rolą Ministerstwa Zdrowia nie jest finansowanie świadczeń zdrowotnych. – Świadczenia zdrowotne, co do zasady, powinny być finansowane przez jedną instytucję – Narodowy Fundusz Zdrowia – podkreślił. Zgodnie z art. 131 Ustawy o świadczeniach ochrony zdrowia przygotowano projekt ustawy budżetowej i planu finansowego. Obejmuje finansowanie NFZ, Ministerstwa Zdrowia i wszystkich instytucji współpracujących. Są to wydatki na sektor ochrony zdrowia, a więc na pacjentów, technologie innowacyjne i wynagrodzenia. – Świadczeń dla pacjenta na pewno nie będzie mniej, bo są to środki zabezpieczone – mówi wiceminister.

– Dla przykładu, środki na ratownictwo medyczne do tej pory trafiały przez urzędy wojewódzkie, które otrzymywały je z budżetu państwa. Nie ma uzasadnienia, żeby te środki przechodziły tak długą drogę, skoro i tak cel jest jeden, sfinansowanie świadczeń – zaznaczył minister Miłkowski.