Career

We love our work. We are united by the belief that every human life and health is precious. That's why we help all people when they are in need. We protect health and life. This is more than just a job. It is a service.
News

Leczenie przewlekłego bólu potrzebuje zmian

Przewlekły ból jest jednym z najistotniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Jedna piąta obywateli Europy (ok. 150 mln osób) cierpi z powodu bólu przewlekłego. W Polsce liczbę tę szacuje się na 8–8,5 mln osób. U pacjenta cierpiącego na silne bóle szybko rośnie ryzyko rozwoju depresji, lęku, zaburzeń poznawczych, zaburzeń snu. Ból to nie tylko problem pacjenta, ale i całego jego otoczenia - rodziny, znajomych, współpracowników. Przekłada się na wysoką absencję w pracy oraz obniżoną produktywność, co uderza w wyniki gospodarki.

W lutym 2023 r. minister zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych. Reguluje ono zasady walki z bólem w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Przepisy nakładają obowiązek sporządzenie dedykowanej bólowi dokumentacji, co wiąże się z tym, że lekarz musi zainteresować się bólem i zaproponować pacjentowi leczenie. 

Polskie Towarzystwo Badania Bólu we współpracy z Fundacją Eksperci dla Zdrowia rekomenduje podniesienie wyceny świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach poradni leczenia bólu oraz utworzenie oddziałów wysokospecjalistycznych, w których pacjenci z bólem przewlekłym byliby leczeni wielokierunkowo, zgodnie z zasadami zintegrowanej medycyny bólu. Obok farmakoterapii konieczne jest wykorzystywanie metod alternatywnych pozwalających na zmiany w stylu życia i psychoterapię, gdy nie pomagają tabletki. 

Konieczne jest zapewnienia pacjentom z bólem dostępu to odpowiedniej, zindywidualizowanej terapii przeciwbólowej. - O tym, jak leczymy ból w Polsce, świadczy to, że silnych analgetyków opioidowych w jego terapii stosujemy pięć razy mniej niż wynosi średnia europejska. Niestety w zużyciu opioidów, czyli również w jakości medycznej bólu, jesteśmy jeszcze na poziomie Czarnogóry, Rosji, Albanii – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB) dr Magdalena Kocot-Kępska.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.