O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Zmiany w zakresie udzielania pierwszej pomocy

Ratowanie życia i zdrowia to złożone zjawisko, jeśli chodzi o stronę prawną. Istnieją wciąż działania, których nie wolno robić, mimo że mogą uratować komuś życie. Nawet jeśli lek ratujący życie jest pod ręką, a jego podanie nie wymaga szczególnych kwalifikacji. Np. w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, dzisiaj nie wolno podawać adrenaliny przez osobę udzielającą pierwszej pomocy, jeśli nie jest ona zawodowym ratownikiem, nawet jeśli lek jest dostępny na miejscu zdarzenia.

Działacze Fundacji Allergia przekonują, że w opisanej sytuacji wcale nie oznacza to, że leku ratującego życie nie należy podawać. Z przepisów ustawy, jak i z Kodeksu karnego wynika, że każda osoba ma prawny obowiązek udzielenia pomocy drugiej osobie, której życie jest zagrożone. A podanie adrenaliny ratuje życie pacjentowi we wstrząsie anafilaktycznym. 

https://allergia.pl/blog/2021/06/15/adrenalina/

By rozwiać wątpliwości Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie obwieszczenie w sprawie zaleceń postępowania dotyczących opieki nad uczniami z anafilaksją, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry i pokrzywką w szkole. W celu zapewnienia właściwej opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub z niepełnosprawnością w szkole pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna współpracuje z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, rodzicami, pełnoletnimi uczniami oraz dyrektorem i pracownikami szkoły. Współpraca ta obejmuje: wspólne określenie sposobu opieki nad uczniem pasującym do stanu jego zdrowia w sytuacji konieczności podawania leków oraz wykonywania innych czynności podczas pobytu w szkole. Ważne zastrzeżenie - podawanie leków podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie na podstawie pisemnej zgody i upoważnienia do takiego działania ze strony rodzica.

W sytuacji wystąpienia anafilaksji, po pierwsze należy wezwać zespół ratownictwa medycznego oraz powiadomić rodzica ucznia. W przypadku pojawienia się co najmniej dwóch objawów, w miarę dostępności należy podać adrenalinę z wykorzystaniem autowstrzykiwacza lub ampułkostrzykawki (samodzielne podanie przez ucznia, pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną lub nauczyciela po odpowiednim przeszkoleniu). Iniekcji dokonuje się w przednioboczną powierzchnię uda w 1/3 jego górnej części.

By usunąć istniejące wątpliwości interpretacyjne, Ministerstwo Zdrowia proponuje, by definicja „pierwszej pomocy” została rozszerzona o podanie zastrzyku z adrenaliny. Stanie się to dzięki nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

https://youtu.be/37ILKpgZ-2s

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.