Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Ważne zmiany w regulacjach prawnych 

Sejm znowelizował ustawę refundacyjną. Nowe przepisy poszerzają grupę uprawnionych do bezpłatnych leków o dzieci do 18 lat i seniorów powyżej 65 lat. Katalog bezpłatnych produktów został rozszerzony do ok. 4000 leków i będzie ogłoszony w obwieszczeniu refundacyjnym, oddzielnie dla seniorów po ukończeniu 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Lista leków ma być sukcesywnie rozszerzana. Senat chciał, by koszty na te programy były ponoszone bezpośrednio z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister zdrowia. Sejm odrzucił tę propozycję. Pozostaje dotychczasowe brzmienie, że finansowanie jest ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ustawie o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadzono nowy przepis mówiący, iż łączny okres korzystania ze świadczeń dziennego ośrodka opieki geriatrycznej nie może przekroczyć 12 tygodni w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia korzystania z usług dziennego ośrodka opieki geriatrycznej. W regulacji wprowadzono nowe rozwiązania, tj: przesiewową ocenę geriatryczną na poziomie POZ, uruchomienie sieci centrów zdrowia 75+ oraz utworzenie nowych oddziałów geriatrycznych. Podstawą działania placówek szczególnej opieki geriatrycznej, działających na terenie województwa, będzie plan sporządzany przez wojewodę i zatwierdzany przez ministra zdrowia. Ostateczny termin utworzenia centrów zdrowia 75+ przez powiaty w przypadku, gdy wynika to z wojewódzkiego planu albo konieczności zawarcia porozumienia z innym powiatem, to nie później niż 5 lat od wejścia w życie ustawy.

Sejm zdecydował również o przyjęciu przepisów przeciwdziałających przejmowaniu placówek przez zagraniczne sieci apteczne czyli Apteki dla Aptekarz. Poparł też część propozycji Senatu od ustawy o niektórych zawodach medycznych, która reguluje pracę kilkunastu zawodów medycznych, m.in. asystentki stomatologicznej, elektroradiologa czy technika farmaceutycznego.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.