Usługi

Codziennie reagujemy na trudne sytuacje, jakie mogą spotkać każdego z nas.
Nasi doświadczeni Pracownicy zapewniają skuteczną pomoc dla osób w pilnej potrzebie. Zawsze.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Ruch chroni mózg

Wykonywanie codziennie krótkich, intensywnych ćwiczeń pozwala dłużej cieszyć się sprawnością umysłową i opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer czy Parkinson. Informacje na ten temat opublikował „The Journal of Physiology”. Choć mechanizm działania intensywnych ćwiczeń nie został jeszcze w pełni poznany, zdaniem naukowców z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii ich wpływ na zwiększenie poziomu BDNF może być związany z metabolizmem glukozy i przełączeniem się mózgu z jednego głównego źródła energii na inne, aby zapewnić wystarczającą ilość energii dla organizmu. BDNF to neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, który bierze udział w procesach związanych z uczeniem się, pamięcią oraz chroni mózg przez utratą funkcji poznawczych. Białko to wpływa na neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń synaptycznych.

Zwiększenie poziomu BDNF może być także rezultatem zwiększenia liczby płytek krwi, które magazynują dużo tego białka. Badacze są jednak pewni, że intensywne ćwiczenia zwiększają produkcję białka BDNF, odgrywającego ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Krótkie intensywne ćwiczenia, np. jazda na rowerze zwiększały poziom BDNF niemal 5-krotnie w porównaniu z ćwiczeniami o niskiej intensywności. Podwyższony poziom BDNF zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i Parkinsona.