O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Ruch chroni mózg

Wykonywanie codziennie krótkich, intensywnych ćwiczeń pozwala dłużej cieszyć się sprawnością umysłową i opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer czy Parkinson. Informacje na ten temat opublikował „The Journal of Physiology”. Choć mechanizm działania intensywnych ćwiczeń nie został jeszcze w pełni poznany, zdaniem naukowców z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii ich wpływ na zwiększenie poziomu BDNF może być związany z metabolizmem glukozy i przełączeniem się mózgu z jednego głównego źródła energii na inne, aby zapewnić wystarczającą ilość energii dla organizmu. BDNF to neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, który bierze udział w procesach związanych z uczeniem się, pamięcią oraz chroni mózg przez utratą funkcji poznawczych. Białko to wpływa na neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń synaptycznych.

Zwiększenie poziomu BDNF może być także rezultatem zwiększenia liczby płytek krwi, które magazynują dużo tego białka. Badacze są jednak pewni, że intensywne ćwiczenia zwiększają produkcję białka BDNF, odgrywającego ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Krótkie intensywne ćwiczenia, np. jazda na rowerze zwiększały poziom BDNF niemal 5-krotnie w porównaniu z ćwiczeniami o niskiej intensywności. Podwyższony poziom BDNF zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i Parkinsona.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.