O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Pierwsza pomoc - mało z nas potrafi jej udzielić

Ponad 40 proc. Polaków deklaruje, że było w przeszłości świadkami wypadku bądź stłuczki na drodze. Jednak statystycznie tylko w 15 na 100 przypadków poszkodowanym udzielana jest pierwsza pomoc przed przyjazdem karetki, a większość Polaków ostatni kontakt z wiedzą ratowniczą miało podczas kursu na prawo jazdy. Według Polskiego Czerwonego Krzyża, średni czas od momentu wezwania karetki do jej przyjazdu wynosi 8 minut w mieście i ok. 15 minut na terenach poza miastem. Jeśli w wyniku wypadku dojdzie do zatrzymania akcji serca i oddechu, ludzki mózg jest w stanie przeżyć bez tlenu zaledwie 4 minuty. Oznacza to, że życie ofiary wypadku zależy od umiejętności świadków zdarzenia i ich gotowości do podjęcia ryzyka niesienia pomocy. 

Z badań opinii wynika, że nieco ponad 60% Polaków deklaruje swoje umiejętności w zakresie niesienia pierwszej pomocy. Odsetek tych, którzy są pewni swoich umiejętności jest już znacząco niższy - 19%. Obserwując miejsca zdarzeń widać, że składane deklaracje rozmijają się z rzeczywistością, bo w praktyce przed udzieleniem pierwszej pomocy na ogół powstrzymuje nas strach i obawa, że zrobimy coś źle. Prawo nie przewiduje żadnych konsekwencji za ewentualne błędy czy urazy spowodowane przez pierwszego świadka zdarzenia w trakcie udzielania pierwszej pomocy. Przewiduje za to konsekwencje prawne za jej zaniechanie (art.162 §1 Kodeksu karnego).

Statystyki pokazują też, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy częściej deklarują badani lepiej wykształceni i młodsi. W grupie wiekowej 18–24 lata ten odsetek sięgał aż 93 proc., ale wśród osób 65+ spadł już do raptem 50 proc. Badanie przeprowadzone w roku 2022 przez Maison & Partners dla Warsaw Enterprise Institute i Defence24.pl pokazało zbliżone wyniki do tych sprzed kilku lat. 61 proc. Polek i Polaków zadeklarowało w nim, że potrafi udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej „w niewielkim stopniu”, przy czym tylko 15 proc. oceniło swoje umiejętności w tym zakresie jako duże. 

Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy są jedynym sposobem na poprawę tych statystyk. Bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy się w sytuacji, w której trzeba będzie udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Falck Medycyna oferuje programy szkolenia z pierwszej pomocy dla wszystkich zainteresowanych. 

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.