Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty

Zgodnie z zapowiedziami 8 listopada rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Jedną z konsekwencji zmiany w zasadach finansowania świadczeń jest przejęcie przez Narodowy Fundusz Zdrowia finansowania zadań zespołów ratownictwa medycznego. To ważne zdarzenie. Od roku 2006, kiedy premierem był Jarosław Kaczyński, decyzją ówczesnego ministra zdrowia Zbigniewa Religi ratownictwo było finansowane bezpośrednio z budżetu państwa, co prof. Religa poczytywał za jeden ze swoich największych sukcesów. Wartość nakładów to 3.604 mln zł.

Projekt ustawy jest zdaniem inicjatorów co do zasady neutralny dla sektora finansów publicznych. Uznali oni, że „skutki finansowe wynikające z projektowanych rozwiązań zostaną pokryte z pieniędzy przewidzianych w planie finansowym NFZ lub środków zgromadzonych na funduszu zapasowym”. Problem w tym, że łączna wartość dodatkowych wydatków (m.in. koszty szczepień obowiązkowych, w tym tych na COVID, programy lecznicze związane z HIV) wynosi ponad 7,5 mld złotych. O tyle NFZ w roku 2023 będzie miał mniej na inne wydatki, a presja jest olbrzymia. Podwyżki cen energii, presja płacowa to codzienność publicznego płatnika.

Dodatkowo, budżet państwa, zgodnie z propozycją przyjętych zmian, przejmie zgromadzone na funduszu zapasowym NFZ niewykorzystane na leczenie pacjentów środki, których wartość przekroczyła w tym roku 10 mld. Proponowane zmiany przepisów zapewnią formalne możliwości jednorazowego zasilenia w 2023 r. Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 środkami pochodzącymi z tego funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia. Teoretycznie, środki te mają zostać przeznaczone na finansowanie między innymi szczepień ochronnych związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 oraz kosztów związanych z działalnością infolinii Narodowego Programu Szczepień. Ale warto mieć świadomość, że jednorazowy dodatek węglowy o wartości 3 tysiące złotych do wydania na cokolwiek, nie tylko na węgiel, którego łączny koszt sięga 11 mld zł też jest finansowany z funduszu przeciwdziałania COVID.  

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.