Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Niski dobrobyt zdrowotny Polaków

Zdrowie obywateli wpływa na poziom rozwoju gospodarczego danego państwa. Ograniczanie negatywnego efektu chorób oraz ryzyk związanych z niepełnosprawnością przekłada się na obniżenie kosztów funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w postaci kosztów leczenia, ilości absencji w pracy czy momentem przechodzenia na emeryturę. Efektywny i sprawny system ochrony zdrowia działa dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii medycznych, optymalizacji struktur systemu pod kontem potrzeb, szerokiemu stosowaniu profilaktyki. Działania te przekładają się na ogólny poziom życia obywateli, wpływają na zwiększenie potencjału ekonomicznego państwa. 

Ciekawe dane w tym obszarze przyniósł raport pt. „W stronę dobrobytu zdrowotnego. Pomiar aspektów stanu zdrowia w Polsce na tle wybranych krajów europejskich” przygotowany na zlecenie firmy Janssen Polska. Głównymi miernikami wykorzystanymi w raporcie były: dostęp do innowacyjnych technologii medycznych, efektywność systemu ochrony zdrowia oraz ogólny stan zdrowia Polaków. Na potrzeby analizy wykorzystano wybrane mierniki z ogólnodostępnych baz statystycznych, głównie Eurostatu i WHO, które zapewniają porównywalność publikowanych zmiennych. 

Niestety, Polska znalazła się na ostatnim miejscu pod względem dobrobytu zdrowotnego w porównaniu z innymi państwami Europy, uzyskując 0,77 punktu w skali od 0 do 3. Sąsiadujące z Polską Czechy zyskały ponaddwukrotnie większy wynik – 1,75 punktu. Najlepiej w analizie wypadły Niemcy, które wyróżniają się największymi wydatkami na służbę zdrowia, zyskując 2,29 punktu.

Według danych raportu Polska zajęła ostatnią pozycję w porównaniu z innymi krajami europejskimi pod względem technologii zdrowotnych, zyskując 0,04 punktu w skali od 0 do 1. Na tym samym poziomie uplasowała się Bułgaria. Najlepiej wypadła Dania, osiągając prawie maksymalny wynik 0,87 pkt. Powód tak niskiej oceny Polski w tym obszarze jest m.in. niezwykle długi czas oczekiwania na wpisanie nowego leku na listę refundacyjną. W Polsce czas ten wynosi średnio 844 dni, dla porównania w Unii Europejskiej – 511 dni. Utrudnia to efektywniejsze i bardziej skuteczne leczenie pacjentów innowacyjnymi terapiami. Technologii medycznych to jeden z kluczowych czynników wpływających na dobrobyt zdrowotny społeczeństwa.

Stan zdrowia obywateli Polski został oceniony na 0,48 punktu w skali 0–1 i znalazł się nieco poniżej Czech (0,65), dużo powyżej Bułgarii (0,00). Jednak odstęp od  krajów starej Unii Europejskiej – Niemcy 0,75), Dania 0,78), Holandia 0,79) i Szwecją z maksymalną punktacją 1,0 jest olbrzymi. Do pomiaru zastosowano między innymi takie wskaźniki, jak: śmiertelność niemowląt, oczekiwana długość życia w zdrowiu w momencie narodzin, prawdopodobieństwo śmierci między 30. a 70. rokiem życia na jedną z wymienionych we wskaźniku chorób, w tym chorobę układu krążenia, nowotwór, przewlekłą chorobę układu oddechowego. 

Warto odnotować fakt, że według najnowszego raportu OECD i Komisji Europejskiej „Health at a Glance: Europe 2022” w 2020 r. nakłady na ochronę zdrowia per capita wyniosły w Niemczech 4 831 euro, wobec 4 302 euro w Holandii, 4 008 w Szwecji i 3 964 euro w Danii. Dla porównania w krajach regionu Europy Środkowej i Wschodniej były dużo niższe od unijnej średniej (3 159 euro per capita) w Bułgarii wyniosły 1478 euro, w Polsce niewiele więcej, bo 1 591 euro.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.