Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Nie lekceważ depresji

30% osób po 50 roku życia cierpi na zaburzenia psychiczne. Wśród najczęściej występujących problemów są epizody depresyjne o różnym nasileniu oraz stany lękowe. Ignorowanie pierwszych symptomów oraz zbyt późna interwencja lekarska i psychologiczna mogą prowadzić do głębokiej depresji, a nawet zaburzeń typu schizofrenia. Dane WHO wskazują, że depresja to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. 

Potocznie termin depresja używa się w odniesieniu do złego samopoczucia, obniżonego nastroju, przygnębienia niezależnie od przyczyn tego stanu. W psychiatrii terminem depresja określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji. Objawy depresji mogą być różne i odmienne u każdego pacjenta. Depresji  towarzyszą  często  uporczywe  dolegliwości fizyczne na przykład: bóle żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, podbrzusza czy pleców. Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie. 

Jeśli zauważyłeś utratę radości życia i odczuwania przyjemności i cieszenia się rzeczami i wydarzeniami, które do tej pory były odczuwane jako radosne, stopniową utratę dotychczasowych zainteresowań, trudności w podejmowaniu różnych czynności i działań, przewlekłe zmęczenie, utratę poczucia własnej wartości, zaniżoną samoocenę, poczucie bycia bezwartościowym, czy niepotrzebnym, zaburzenia snu, utrata apetytu i stan ten utrzymuje się przez dwa - trzy tygodnie, warto skonsultować się z psychiatrą.

Leżenie depresji wymaga indywidualnie dobranej, długotrwałej (co najmniej 6-miesięcznej) i systematycznie prowadzonej terapii farmakologicznej. Poprawa następuje najczęściej po 6 (a u osób starszych nawet 12) tygodniach. Nowoczesne antydepresanty nie powodują prawie żadnych skutków ubocznych, nie uzależniają. Nie zmieniają osobowości, czego wiele osób się obawia. W leczeniu pomocna jest psychoterapia. 

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.