Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Nie będzie dodatkowych 6,5 mld na zdrowie

26 stycznia w Sejmie głosowano nad poprawkami Senatu do ustawy budżetowej na 2023 r. bowiem senatorowie zgłosili aż 77 poprawek do projektu budżetu państwa. - Kolejny raz mamy do czynienia z budżetem, który nie przystaje do potrzeb, co potwierdzają opinie ekspertów. W niemal każdej pozycji budżetu odnotowujemy wzrosty, a przecież mamy gigantyczną inflację, podrożało paliwo i leki. Koszty szpitali, POZ i AOS znacząco wzrosły. Mam poczucie, że ochrona zdrowia nie stała się wcale priorytetem państwa – zauważyła senator prof. Alicja Chybicka. Mimo, iż wydatki na zdrowie zaplanowane na 2023 r. są wyższe niż był w 2022 roku o 26 mld zł i o prawie 40 mln niż w 2021 r. to zmiany zaproponowane przez rząd oznaczają mniej pieniędzy na dłuższą listę zadań. W nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty na listę zadań finansowanych bezpośrednio przez NFZ trafiły m.in. ratownictwo medyczne, świadczenia wysokospecjalistyczne, leczenie osób żyjących z HIV. Do tej pory nakłady na te cele pokrywał budżet państwa. 

Senatorowie zaproponowali przeznaczyć o 6,5 mld zł więcej dla NFZ, aby zrekompensować funduszowi zaprzestanie finansowania przez państwo bezpośrednio z budżetu państwa części zadań służby zdrowia. Zaproponowali także przeznaczenie dodatkowych 2 mld zł na leczenie chorób nowotworowych u dzieci, 700 mln zł na psychiatrię dziecięcą i 500 mln zł na program leczenia niepłodności metodą in vitro. Niestety, posłowie PiS odrzucili wszystkie poprawki Senatu do budżetu na 2023 r., między innymi tę o zwiększeniu pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia o 6,5 mld złotych.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.