O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Karetki „S” tylko z lekarzem

Jednym ze skutków zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego jest zniesienie możliwości obsługi karetki „S” trzyosobowym zespołem ratowników medycznych lub pielęgniarek systemu, bez wymogu obecności lekarza. Od 1 lipca w zespole każdej karetki z symbolem „S” musi być lekarz. 

Zmiana to wywołuje nasilenie się problemów, z którymi boryka się system Państwowego Ratownictwa Medycznego od lat. Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce działa 1592 zespołów ratownictwa medycznego, z czego 1271 podstawowych i 321 specjalistycznych. Liczba tzw. esek systematycznie spada i zależy od województwa. Poziom ten waha się od 13–35 proc. ogólnej liczby zespołów. Dzisiaj w Polsce jest tylko 1080 lekarzy  mających specjalizację medycyny ratunkowej. Lekarze z tą specjalizacją muszą także zapewnić pomoc w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, których dzisiaj jest 246 w całej Polsce. 

W trakcie parlamentarnych prac nad ustawą o niektórych zawodach medycznych poseł PiS Bolesław Piecha zgłosił poprawkę do ustawy o ratownictwie medycznym, która zakładała spadek liczby karetek z lekarzem w obsadzie o ponad połowę wobec i tak niskiego stanu. Zgodnie z propozycją posła Piechy na każde 10 zespołów ratownictwa medycznego miałaby przypadać tylko jedna karetka specjalistyczna. Z 321 karetek „S” dzisiaj pozostałoby tylko 160. 

Samorządy wojewódzkie obawiają się, że nie będą mogły sprostać temu wymogowi. Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko dotyczące funkcjonowania systemu państwowego ratownictwa medycznego. Proponuje czasowe utrzymanie możliwości zastąpienia zespołów ratownictwa medycznego specjalistycznego „S” zespołem trzyosobowym bez lekarza, złożonym z ratowników medycznych i/lub pielęgniarek systemu. Bez utrzymania stanu prawnego z czasów pandemii samorządowcy obawiają się, że może wystąpić zagrożenie niewystarczającego zabezpieczenia potrzeb systemu ratownictwa medycznego. 

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.