O firmie

Znajdziesz tu wszyskie istotne informacje o firmie. Historia, polityka prywatności, kodeks etyczny oraz galerię zdjęć.

Aktualności

Tutaj znajdziesz najnowsze informacje o naszej firmie, a także newsy ze świata ratownictwa medycznego.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Jakość w opiece zdrowotnej wraca do parlamentu

Projekt przepisów dotyczących jakości w służbie zdrowia znów wraca do Sejmu. Po klęsce ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i odrzuceniu rządowego projektu do sejmu wpłynęły dwa projekty poselskie. Pierwszy dotyczy zmian w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Drugi, nowy projekt to ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

W pierwszym projekcie powtórzono propozycje znaną z wersji rządowej wprowadzenia pozasądowego systemu rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych. System ten ma obsługiwać Rzecznik Praw Pacjenta, zamiast obecnych wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Przewidziano powołanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, który ma zapewnić możliwość szybkiego dochodzenia odszkodowania za niepożądane zdarzenia w szpitalach. Projektodawcy proponują wprowadzenie rekompensat bez orzekania o winie, mającego na celu ustalenie, czy w sprawie objętej wnioskiem doszło do zdarzenia medycznego oraz wskazanie wysokości świadczenia należnego wnioskodawcy z tego tytułu. Ma to pomóc w ustaleniu, czy w sprawie objętej wnioskiem doszło do zdarzenia medycznego. Wysokość rekompensat ma wynosić od 2 tys. do 100 tys. zł. W przypadku między innymi zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym lub za uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia chory mógłby otrzymać od 2 tys. do 200 tys. zł, a rodzina za śmierć pacjenta od 20 tys. do 100 tys. zł.

W rządowej wersji projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta były kontrowersyjne dla części środowiska lekarskiego zapisy tzw. klauzuli no fault. W poselskim projekcie usunięto tę propozycję. W uzasadnieniu zawartym w projekcie napisano, że ma on umożliwić wdrożenie rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany będą realizowały priorytety polityki zdrowotnej w obszarze jakości, wymieniając, że „przedmiotem uregulowania są:

– autoryzacja,

– wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem,

– akredytacja,

– rejestry medyczne”.

Projekt wprowadza wymóg obligatoryjnej autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne, którą wydawać będzie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przed wyborami Sejm zbierze się jeszcze 7 razy, chyba że Marszałek Sejmu zarządzi dodatkowe spotkania. Ponadto, Senat zapewne zgłosi swoje uwagi, co może finalnie kolejny raz zablokować prace nad tymi projektami, które przecież już raz przepadły w Sejmie.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.