Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Dostęp do leków

Trwające epidemie grypy, COVID czy RSV powodują wzrost zapotrzebowania na leki. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się z interwencją do ministra zdrowia w sprawie zbadania przyczyn utrudnień w dostępie pacjentów do niektórych z nich. Media informują, że w wielu aptekach brakuje leków, m.in. antybiotyków, leków neurologicznych i na grypę. Pacjenci są zmuszeni jeździć od apteki do apteki, czasem oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Nie pomagają dedykowane apki prezentujące dostępność leków w aptekach, bo tempo zakupów jest bardzo duże, a dostawy nieregularne. Aptekarze ostrzegają, że w najbliższym czasie problemy z dostępem do lejków mogą się nasilać.

Utrudniony dostęp wynika z problemów z dostępnością w Unii Europejskiej do substancji czynnej leków. W wyniki outsourcingu produkcja wiele z nich została przeniesiona, głównie do Chin i Indii. Dzisiaj w dobie trwających zawirowań w transporcie, powoduje to przerwy w dostawach gotowych leków lub niezbędnych do ich produkcji komponentów. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia, że dostęp do leków na poziomie całego kraju jest na razie zapewniony. Przyznał, że leki znikają z hurtowni bardzo szybko. W przypadku antybiotyków  i leków przeciwzapalnych ważnym wsparciem są linie produkcyjne państwowej Polfa Tarchomin. Ale braków leków przeciwwirusowych nie da się uzupełnić produkcją krajową, bo jej nie ma.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.