Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Dobrze oceniamy swoje zdrowie

Rodzi się nas coraz mniej. Liczba urodzeń spadła z 375 tys. w 2019 roku do 331,5 tys. w 2021 roku i 305 tys. w 2022 roku. 70 tys. mniej w trzy lata. Umiera zdecydowanie więcej. W roku 2022 liczba zgonów wyniosła 448 tys. W 2021 było to aż 520 tys. Pandemia COVID spowodowała od marca 2020 r. do lata 2022 r. ponad 236 tys. dodatkowych zgonów.  W 2021 r. oczekiwana długość życia w chwili urodzenia w Unii Europejskiej wynosiła 80,1 lat. Nad Wisłą oczekiwana długość życia oszacowana została na poziomie 75,5 lat, co plasuje nas na siódmej pozycji od końca w UE. Oczekiwaną długość życia kobiet w Polsce oszacowano na 79,6 lat, a mężczyzn na 71,6 lat.

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie, w którym spytał, jak Polacy oceniają stan swojego zdrowia. W 2021 r. 64,4 proc. osób w Polsce (w wieku powyżej 15 lat) oceniało swoje zdrowie jako dobre lub bardzo dobre. Dla porównania, w Unii Europejskiej w 2021 r. jako dobry lub bardzo dobry swój stan zdrowia oceniło 69 proc. osób, a jako zły – 7,0 proc.

Wzrost ogólnego zadowolenia ze zdrowia zależy od zamożności. W grupie 20 proc. Polaków o najniższych dochodach jako dobry lub bardzo dobry swój stan określiło 52,2 proc., a jako zły 13,9 proc. Wśród 20 proc. Polaków o najwyższym dochodzie było to odpowiednio 77,4 proc., a 4,1 proc. jako zły. Wśród osób i gospodarstw domowych o najniższych dochodach istnieje największe ryzyko problemów zdrowotnych, co jeszcze bardziej komplikuje ich sytuację finansową. Przykładowo, w ciągu całej kariery zawodowej zły stan zdrowia zmniejsza wynagrodzenie (zwłaszcza wśród mężczyzn: z niższym poziomem wykształcenia o 33 proc., z wyższym o 17 proc.), zwiększa liczbę nieobecności w pracy, a w grupach o gorszym stanie zdrowia zmniejsza aktywność zawodową. Częstsze korzystanie ze zwolnień lekarskich wpływa na niższy poziom świadczeń emerytalnych. 

Ogólna samoocena zdrowia to wskaźnik uzupełniający. Łączony z danymi opartymi o obiektywne wskaźniki, np. oczekiwaną długością życia dostarcza tworzy kompleksową ocenę stanu zdrowia ludności. Istnieje wyraźny związek między samooceną zdrowia a zachorowalnością na choroby przewlekłe.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.