Послуги

Щодня ми реагуємо на складні ситуації, з якими може зіткнутися кожен з нас.
Наші досвідчені співробітники надають ефективну допомогу тим, хто її терміново потребує. Завжди.

Кар'єра

Ми любимо свою роботу. Ми поділяємо переконання, що кожне людське життя та здоров'я є безцінним. Саме тому ми допомагаємо всім людям, коли вони цього потребують. Ми захищаємо здоров'я і життя. Це більше, ніж просто робота. Це служіння.
Новини

Rodzaje i oznaczenie karetek pogotowia

Idea ambulansu medycznego narodziła się w czasach wojen napoleońskich. Pojazdy takie służyły do ewakuowania rannych żołnierzy z pól licznych i bardzo krwawych bitew, jakie się wówczas przetaczały przez Europę.

Rozwój medycyny i coraz lepsze urządzenia spowodowały rozwój ambulansów medycznych. Dzisiejsze określenie typu karetki w polskim systemie ratownictwa medycznego oraz ich oznaczenie regulują przepisy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Wyróżniamy 5 podstawowych rodzajów ambulansów:

Specjalistyczna karetka S

Specjalistyczne karetkai S tzw. „eski” (kiedyś określana jako karetka R). Ambulans S to karetka reanimacyjna, wykorzystywana w stanach zagrożenia życia. Jej obsługę stanowi minimum trzyosobowy zespół, w którym przynajmniej jedna osoba to lekarz. Jeśli żaden z członków załogi nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, czwartą osobą może być kierowca. Wyposażenie karetki S jest

Podstawowa karetka P

Podstawowe karetkai P posiadają obsadę składającą się z co najmniej dwóch ratowników lub pielęgniarek. Obecność lekarza w zespole ambulansu P nie jest wymagana – jeśli żaden z członków nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, trzecią osobą w zespole może być kierowca. Wyposażenie karetki P jest przystosowane do sytuacji takich jak wypadki, urazy i zachorowania, gdzie nie wymaga się udziału ambulansu S.

Transportowa karetka T

Transportowe karetki T – to ambulanse używane do transportu poszkodowanych i chorych niewymagających intensywnego nadzoru, transportu międzyszpitalnego lub przewozu narządów bądź krwi. Najczęściej obsadę stanowi kierowca oraz ratownik. W systemie istnieje również karetka transportowa lekarska, w skład której wchodzi również lekarz. Ambulanse tego typu są wykorzystywane do przewozu chorych, którzy wymagają nadzoru lekarskiego. Oznakowania karetek transportowych są różne w zależności od regionu (kombinacja litery T np. "RT", "ST" lub "TL).

Karetki weterynaryjne

Karetki weterynaryjne – ambulanse te mogą mieć status pojazdów uprzywilejowanych, lecz nie wszystkie go mają. Najczęściej występują w kolorze żółtym w czerwone paski, z tyłu natomiast są niebieskie.

Karetki neanatologiczne

Karetki neonatologiczne – (karetka N) ambulanse te używane są sytuacjach podobnych do tych z użyciem karetek T, jednak przeznaczone są do transportu noworodków i niemowląt do 1 roku życia. Ambulans N jest wyposażony w sprzęt reanimacyjny. 

W polskim systemie funkcjonują również:

- karetki POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna) 

- NiŚoZ (Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna). 

Ambulanse tego typu najczęściej wykorzystywane są do wizyt domowych lekarza rodzinnego u osób, które samodzielnie nie mogą się dostać do przychodni, a ich stan jest na stabilny na tyle, iż nie zagraża ich życiu. Karetki NiŚoZ natomiast, jak wskazuje sama ich nazwa, pełnią dyżury w nocy w dni powszednie oraz całodobowo w święta i dni wolne od pracy. 

Czasy pandemii COVID19 wprowadził kolejny wariant ambulansu, choć prawnie nie jest on zdefiniowany – to karetka wymazowa, czyli ambulans, którym do pacjentów docierają zespoły świadczące usługi testowania na okoliczność występowania wirusa SARS – CoV -2. Falck Medycyna oferują usługę tego typu w wielu lokalizacjach w Polsce (patrz www.falck.pl). 

Odrębnym rodzajem ambulansu jest sanitarka wojskowa – karetka specjalistyczna najczęściej przystosowana do przewozu więcej niż jednej osoby w pozycji leżącej poprzez umieszczanie noszy piętrowo przy ścianach pojazdu. 

Istnieje także Polska Norma PN-EN 1789:2008 ,,Pojazdy mechaniczne i ich wyposażenie - ambulanse drogowe". By posługiwać się nazwą „ambulans” w odniesieniu do danego pojazdu musi on być skonstruowany w sposób określony w normie, zawierać określone normą wyposażenie oraz posiadać określone podzespoły. Norma określa trzy typy karetek:

  • Typ A: ambulans do transportu pacjentów – to typ karetki, którego konstrukcja ma być wystarczająca jedynie do przewozu pacjentów, których życie nie jest zagrożone. Dodatkowo wyróżnia się również ambulans typu A1, który jest przeznaczony dla jednego pacjenta oraz A2, który może transportować więcej chorych.
  • Typ B: ambulans ratunkowy – typ, który został skonstruowany i wyposażony do transportu, podstawowego leczenia i monitorowania pacjentów.
  • Typ C: to najbardziej zaawansowany rodzaj ambulansu. Ambulans typu C to ruchoma jednostka intensywnej opieki. Został skonstruowany i wyposażony do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów.