Послуги

Щодня ми реагуємо на складні ситуації, з якими може зіткнутися кожен з нас.
Наші досвідчені співробітники надають ефективну допомогу тим, хто її терміново потребує. Завжди.

Кар'єра

Ми любимо свою роботу. Ми поділяємо переконання, що кожне людське життя та здоров'я є безцінним. Саме тому ми допомагаємо всім людям, коли вони цього потребують. Ми захищаємо здоров'я і життя. Це більше, ніж просто робота. Це служіння.
Новини

Ocena polskiego systemu ochrony zdrowia. Raport.

Ocena polskiego systemu ochrony zdrowia zawarta w raporcie „State of Health in the EU: Poland – Country Health Profile 2021” przygotowanego wspólnie przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Europejskie Obserwatorium Polityki Systemów Opieki Zdrowotnej (European Observatory on Health Systems and Policies) pokazuje wszystkie znane nam patologie. A warto zaznaczyć, że w roku 2021 było zdecydowanie gorzej, niż w roku 2020, z którego dane posłużyły do sformułowania wniosków z raportu.

💫Pandemia COVID-19 i związane z nią zawirowania spowodowały, że w latach 2019-2020 średnia długość życia w Polsce spadła z 78 lat do 76,6 lat. Aż 1,4 roku mniej! Od zajmującej pierwsze miejsce Norwegii statystyczny Polak żyje krócej o 6,7 roku. Różnica w oczekiwanej długości życia w chwili urodzenia między Polską a średnią dla UE wzrosła do 4 lat. Nadumieralność w Polsce w 2020 r. była jedną z najwyższych w UE.

Najczęściej umieramy na:


▶️choroby niedokrwienne serca - 11,1 proc.
▶️udary mózgu - 7 proc.
▶️COVID-19 - 6 proc.💫
▶️raka płuca - 5,6 proc.
▶️zapalenia płuc - 4,4 proc.
▶️raka jelita grubego - 3 proc.
▶️cukrzycę - 2,3 proc.
▶️choroby wątroby - 1,9 proc.
▶️raka piersi - 1,7 proc.
▶️POChP - 1,6 proc.

Zanieczyszczenie powietrza powoduje do 8 proc. zgonów w Polsce. Smog naprawdę zabija‼

💰Odsetek PKB przeznaczony na zdrowie w Polsce pozostaje niski - w 2019 r. wyniósł on jedynie 6,5 proc., a środki na cele zdrowotne w przeliczeniu ma mieszkańca są znacznie niższe od średniej UE (10 proc.). Pieniądze na zdrowie wydawane są na:


▶️opiekę stacjonarną – 37 proc. wszystkich wydatków
▶️opiekę ambulatoryjną – 31 proc.
▶️produkty farmaceutyczne i wyroby medyczne – 22 proc.
▶️opiekę długoterminową – 7 proc. wszystkich wydatków
▶️profilaktykę – 2 proc.

Leczymy skutki, nie zapobiegamy. Masowo nadużywamy lekarstwa. Wydatki na leki w Polsce pochłaniają większość wydatków w ramach świadczeń zdrowotnych nierefundowanych w Polsce. W Polsce wydatki na leki stanowią 12,6 proc. wydatków w ramach świadczeń zdrowotnych nierefundowanych, w Unii średnio – tylko 3,7 proc.
Według Eurostatu Polska jest krajem o najmniejszej liczbie lekarzy w Unii Europejskiej (2,4 lekarza na 1000 mieszkańców przy średniej EU: 3,9) i pielęgniarek (5,2 na 1000 mieszkańców przy średniej UE: 8,4).

‼️🚑Niestety, raport nie pokazuje barków kadrowych w ratownictwie. Ale wiemy, że braki te są olbrzymie. 🚑‼️

Przed pandemią niezaspokojone potrzeby w zakresie opieki medycznej w Polsce przewyższały średnią UE. W pierwszym roku pandemii COVID-19 badanie Eurofund wykazało, że ponad jedna czwarta Polaków (28 proc.) zgłaszała niezaspokojone potrzeby w zakresie badań lekarskich lub leczenia.