Ratownictwo 22 535 91 55

Transport międzyszpitalny w Wielkopolsce

Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 marca powierza nam obsługę transportu miedzyszpitalnego w województwie wielkopolskim ( bez subregionu pilskiego i części subregionu kaliskiego). Usługa ta będzie realizowana przez nasze zespoły transportu medycznego. Tą nową usługę świadczenia zdrowotnego będzie koordynowało Krajowe Centrum Operacyjne. 9 nowoczesnych ambulansów będzie na bieżąco obsługiwać zlecenia transportu międzyszpitalnego w tym regionie.

Dotychczas gdy pacjent miał udar i trafił do szpitala, w którym nie było oddziału neurologii i trzeba go było przewieźć do innej placówki, robił się problem, czy za transport ma zapłacić szpital, który wysyła chorego, czy ten co go przyjmuje i będzie operował? NFZ do tej pory nie płacił odrębnie za transport pacjenta między szpitalami. Te koszty były w cenie leczenia i był problem kto ma je ponieść. Zdarzało się, że dyskusje między szpitalami trwały godzinami, a pacjent nie mógł być przewieziony na konsultację do innej placówki. Uporządkowanie transportu międzyszpitalnego ma ogromne znaczenie dla pacjentów.

Obecnie NFZ rozstrzyga kolejne konkursy ofert w poszczególnych województwach, startujemy w nich i będziemy o wynikach informować na bieżąco.