Career

We love our work. We are united by the belief that every human life and health is precious. That's why we help all people when they are in need. We protect health and life. This is more than just a job. It is a service.
News

Samorząd Ratowników Medycznych

Po wielu latach zabiegów ze strony środowiska ratowniczego - stało się! Krajowa Izba Ratowników Medycznych – tak będzie się nazywał samorząd zawodowy ratowniczek i ratowników medycznych. Określił to projekt przyjęty przez Radę Ministrów 20 września. Tym samym ratownicy dołączają do innych zawodów medycznych mających własny samorząd: lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.

Krajowa Izba Ratowników Medycznych będzie zorganizowana w ramach struktury ogólnokrajowej. Będzie posiadała osobowość prawną oraz określone w ustawie organy. Przynależność do samorządu będzie obowiązkowa dla wszystkich ratowników. Nadzór nad samorządem będzie sprawował minister właściwy do spraw zdrowia. Projektu zmian w ustawie o ratownictwie medycznym czeka teraz na etap prac parlamentarnych.

Zawód ratownika zostanie uregulowany w pełni, a samorząd będzie czuwał nad:

  • wymaganymi uprawnieniami kwalifikacyjnymi,
  • zasadami uzyskiwania prawa wykonywania zawody ratownika medycznego,
  • zasadami wykonywania tego zawodu,
  • organizacją kształcenia przed i podyplomowego,
  • ponoszenia odpowiedzialności zawodowej.

Kim jest ratownik medyczny? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które zostały także przeniesione do ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych, prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego będą posiadały osoby, na zasadzie praw nabytych, które ukończyły publiczną lub niepubliczną szkołę policealną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskały tytuł zawodowy ratownika medycznego lub ukończyły studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne i uzyskały tytuł zawodowy licencjata lub magistra na tym kierunku (specjalności) lub studia wyższe na kierunku studiów związanym z kształceniem w zakresie ratownictwa medycznego i uzyskały tytuł zawodowy licencjata" - wyjaśniono w uzasadnieniu do przyjętego przez rząd projektu.

Projekt określa zasady przeprowadzania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Egzamin będzie organizowało Centrum Egzaminów Medycznych, a przeprowadzała Państwowa Komisja Egzaminacyjna powoływana przez dyrektora CEM. W skład Państwowej Komisji Egzaminacyjnej będą wchodziły osoby posiadające doświadczenie z zakresu ratownictwa medycznego, w tym co najmniej jedna będzie musiała być lekarzem systemu. Egzamin będzie składany w formie testowej i będzie przeprowadzany nie rzadziej niż raz w roku równocześnie w tych samych terminach.

Ustawa wprowadzi instytucję jawnego rejestru pozwalającego na identyfikację ratownika medycznego i określenie jego kwalifikacji. Wykonywanie zawodu ratownika medycznego będzie możliwe po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego oraz uzyskaniu wpisu do rejestru ratowników medycznych. W przypadku naruszenie zasad i nienależytego wykonywania zawodu, to samorząd będzie decydował o utrzymaniu lub utracie prawa do kontynuowania pracy.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że na dzień 1 kwietnia 2021 r. w Polsce było 22 481 osób mających uprawnienia ratowników medycznych. Liczba ta obejmuje liczbę etatów lub równoważników etatów. Dotyczy ratowników zatrudnionych w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne, udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów w rodzaju ratownictwo medyczne oraz wykonujących zawód w zespole ratownictwa medycznego u podwykonawcy. Ratownicy medyczni pracują także poza systemem ochrony zdrowia. Z tego ok. 2000 ratowników pracuje w jednostkach podległych MON.