Career

We love our work. We are united by the belief that every human life and health is precious. That's why we help all people when they are in need. We protect health and life. This is more than just a job. It is a service.
News

Ocena polskiego systemu ochrony zdrowia. Raport.

Ocena polskiego systemu ochrony zdrowia zawarta w raporcie „State of Health in the EU: Poland – Country Health Profile 2021” przygotowanego wspólnie przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Europejskie Obserwatorium Polityki Systemów Opieki Zdrowotnej (European Observatory on Health Systems and Policies) pokazuje wszystkie znane nam patologie. A warto zaznaczyć, że w roku 2021 było zdecydowanie gorzej, niż w roku 2020, z którego dane posłużyły do sformułowania wniosków z raportu.

💫Pandemia COVID-19 i związane z nią zawirowania spowodowały, że w latach 2019-2020 średnia długość życia w Polsce spadła z 78 lat do 76,6 lat. Aż 1,4 roku mniej! Od zajmującej pierwsze miejsce Norwegii statystyczny Polak żyje krócej o 6,7 roku. Różnica w oczekiwanej długości życia w chwili urodzenia między Polską a średnią dla UE wzrosła do 4 lat. Nadumieralność w Polsce w 2020 r. była jedną z najwyższych w UE.

Najczęściej umieramy na:


▶️choroby niedokrwienne serca - 11,1 proc.
▶️udary mózgu - 7 proc.
▶️COVID-19 - 6 proc.💫
▶️raka płuca - 5,6 proc.
▶️zapalenia płuc - 4,4 proc.
▶️raka jelita grubego - 3 proc.
▶️cukrzycę - 2,3 proc.
▶️choroby wątroby - 1,9 proc.
▶️raka piersi - 1,7 proc.
▶️POChP - 1,6 proc.

Zanieczyszczenie powietrza powoduje do 8 proc. zgonów w Polsce. Smog naprawdę zabija‼

💰Odsetek PKB przeznaczony na zdrowie w Polsce pozostaje niski - w 2019 r. wyniósł on jedynie 6,5 proc., a środki na cele zdrowotne w przeliczeniu ma mieszkańca są znacznie niższe od średniej UE (10 proc.). Pieniądze na zdrowie wydawane są na:


▶️opiekę stacjonarną – 37 proc. wszystkich wydatków
▶️opiekę ambulatoryjną – 31 proc.
▶️produkty farmaceutyczne i wyroby medyczne – 22 proc.
▶️opiekę długoterminową – 7 proc. wszystkich wydatków
▶️profilaktykę – 2 proc.

Leczymy skutki, nie zapobiegamy. Masowo nadużywamy lekarstwa. Wydatki na leki w Polsce pochłaniają większość wydatków w ramach świadczeń zdrowotnych nierefundowanych w Polsce. W Polsce wydatki na leki stanowią 12,6 proc. wydatków w ramach świadczeń zdrowotnych nierefundowanych, w Unii średnio – tylko 3,7 proc.
Według Eurostatu Polska jest krajem o najmniejszej liczbie lekarzy w Unii Europejskiej (2,4 lekarza na 1000 mieszkańców przy średniej EU: 3,9) i pielęgniarek (5,2 na 1000 mieszkańców przy średniej UE: 8,4).

‼️🚑Niestety, raport nie pokazuje barków kadrowych w ratownictwie. Ale wiemy, że braki te są olbrzymie. 🚑‼️

Przed pandemią niezaspokojone potrzeby w zakresie opieki medycznej w Polsce przewyższały średnią UE. W pierwszym roku pandemii COVID-19 badanie Eurofund wykazało, że ponad jedna czwarta Polaków (28 proc.) zgłaszała niezaspokojone potrzeby w zakresie badań lekarskich lub leczenia.