Career

We love our work. We are united by the belief that every human life and health is precious. That's why we help all people when they are in need. We protect health and life. This is more than just a job. It is a service.
News

Nowe wydatki NFZ!

Rząd szukając dodatkowych środków na finansowanie różnych potrzeb szykuje rewolucję w obszarze zdrowia. Leczenie HIV/AIDS, szczepienia na COVID, leczenie hemofilii, czy finansowanie ratownictwa medycznego – do tej pory pokrywane bezpośrednio z budżetu państwa ma od nowego roku być płacone wyłącznie ze środków NFZ, na które składają się wszyscy ubezpieczeni w postaci składek zdrowotnych. Łącznie dodatkowe wydatki z NFZ mogą sięgnąć nawet 7 mld zł, z czego co najmniej 3 mld przeznaczone na ratownictwo medyczne. Dzisiaj na te cele płaci Ministerstwo Zdrowia z pieniędzy budżetowych. A po nowym roku finansowanie może przejąć NFZ, nie otrzymując jednak żadnych dodatkowych pieniędzy.

https://pixabay.com/pl/photos/oszcz%c4%99dno%c5%9bci-bud%c5%bcet-inwestycja-2789153/

Na razie sygnałem zapowiadanych zmian jest informacja w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów i zapowiedź zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Wśród zmienianych przepisów mają się znaleźć także te dotyczące listy zdań finansowanych z budżetu z przesunięciem ich do NFZ. Skala zmian będzie znana, gdy zostaną upublicznione konkretne zmiany w przepisach i ich brzmienie.

Z czego wynika proponowana zmiana? – Z troski o budżet państwa, a nie z troski o pacjenta, bo jego sytuacja się pogorszy – mówi wprost Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek Rady NFZ. I dodaje, że taki ruch jest bardzo niepokojący. Oznacza bowiem, że szanse na zwiększenie dostępności świadczeń dramatycznie spadają. – Istniejąca dzisiaj w kasie funduszu nadwyżka ma już swoje przeznaczenie: pokryje podwyżkę wyceny świadczeń, w którą wkomponowano wzrost wynagrodzenia kadr medycznych. Przestrzeni na realizację zupełnie nowych zadań, i to tak kosztownych, w aktualnym budżecie NFZ nie widzę – tłumaczy członkini rady.

Warto przypomnieć, że jeszcze kilka tygodni temu na sejmowej komisji zdrowia przedstawiciele ministerstwa zdrowia informowali o nadwyżce niewykorzystanych środków jaki pozostała w budżecie NFZ ok. 10 mld złotych. Powstała ona głównie poprzez duże ograniczenie dostępności do usług medycznych w czasie pandemii COVID. Ale z punkt widzenia systemu jest to dług, zaciągnięty na poczet kolejnych lat, a oszczędności pozorne. Niezdiagnozowani pacjenci z czasów COVID będą wymagać leczenia i związanych z tym wydatków. Tylko opóźnienia przełożą się albo na bardziej kosztowne terapie albo na dłuższy czas ich trwania. Tak czy inaczej pieniądze te są potrzebne na leczenie pacjentów, a nie przejmowanie zadań budżetu państwa. Sam NFZ nie komentuje sprawy.