Career

We love our work. We are united by the belief that every human life and health is precious. That's why we help all people when they are in need. We protect health and life. This is more than just a job. It is a service.
News

Alergia

Alergie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, czasem życia. Dlatego, warto się zbadać jeśli obserwujemy u siebie objawy alergii pojawiające się w skojarzeniu z pewnymi zdarzeniami, czy pokarmem – wysypka, kaszel, opuchlizna, silny katar pojawiający się nagle. Każdy pacjent z alergią powinien trafić do lekarza alergologa, by sprawdzić na co jest uczulony. Badanie pozwoli na określenie najlepszej i najtańszej metody leczniczą, jaką jest unikanie alergenu. Jeśli jednak mamy umiarkowaną, najczęściej występującą postać alergii, która ma przewlekły charakter – czyli gdy objawy występują łącznie częściej niż przez cztery tygodnie w roku – to taki pacjent wymaga specjalistycznej opieki, rozważenia zastosowania odczulenia, jeśli jest ono możliwe, czy podawania leków łagodzących objawy.

Najbardziej dramatyczny przebieg alergii to anafilaksja, która – kończąc się wstrząsem anafilaktycznym – może doprowadzić w bardzo krótkim czasie do zgonu. Wstrząs anafilaktyczny wywołują najczęściej użądlenia owadów błonkoskrzydłych. U dorosłych reakcja uczuleniowa na jad os, pszczół czy szerszeni zdarza się częściej niż u dzieci. Rozwija się błyskawicznie, w ciągu kilku, kilkunastu minut dochodzi do zgonu. Zdarzają się także wstrząsy po podaniu leków, zwłaszcza dożylnie, bo dostarczamy substancję do organizmu bezpośrednio. Ryzykowne reakcje ogólnoustrojowe występują także po spożyciu niektórych pokarmów. Niestety, np. orzeszki ziemne potrafią wywołać wstrząs anafilaktyczny. Czasem wystarczy by osoba uczulona była tylko w bezpośrednim sąsiedztwie osoby, która spożywała orzeszki ziemne. Wystarczy sam pył unoszący się w powietrzu by doprowadzić do silnej reakcji anafilaktycznej. Są także alergie, jak np. astma oskrzelowa, która może przybrać gwałtowny przebieg. Pacjent mając silny skurcz oskrzeli nie ma wymiany tlenowej i człowiek się po prostu dusi. 

Alergia to choroba mająca silny związek ze środowiskiem, w którym żyjemy. Pewny wpływ mają także geny, ale to środowisko decyduje, na co się uczulamy. Zdarza się tak, że rodząc się nie mamy żadnego uczulenia. Dopiero później nabywamy je z powodu kolejnych kontaktów z alergenem. Nie ma możliwości odczulenia się na alergie wywoływane przez leki. Jeśli chodzi o jad owadów błonkoskrzydłych, to pacjenci uczuleni na jad osy, pszczoły, szerszenia powinni korzystać z tej metody, bo jest ona bardzo skuteczna. Szansa przewidzenia, gdzie się pojawi owad jest znikoma, a ryzyko realne. Niestety alergie pokarmowe są trudne do odczulania, choć są pewne próby radzenia sobie z nimi.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie się spożywa dużo orzeszków arachidowych w różnej postaci, Prezydent Obama wydał dekret, aby w szkołach amerykańskich umieścić na ścianie gablotę ze strzykawką zawierającą adrenalinę. Obok wisi tablica, na której są zdjęcia dzieci z anafilaksją na skutek zażycia jakiegoś alergenu i napis: „Jeżeli John tak wygląda, zbij szybkę i podaj mu lek w taki a taki sposób". Jeśli jednak ktoś nie miał nigdy żadnej reakcji anafilaktycznej, nie ma żadnego uzasadnienia, żeby kupował sobie zastrzyk z adrenaliną. Ryzyko wystąpienia takiej reakcji wynosi jeden na 300 tys. obywateli, natomiast takiej zagrażającej życiu – jeden na milion, a nawet rzadziej.

Większość pacjentów ma łagodną postać alergii, nie potrzebuje odczulenia, tylko incydentalnie – kiedy pojawią się niewielkie objawy, wystarczy, że wezmą tabletkę leku przeciwalergicznego. Jeśli jednak pacjent ma objawy alergii częściej niż raz w tygodniu, szczególnie astmy, wtedy mówimy już o umiarkowanej postaci albo jeszcze gorzej – o przewlekłej bądź ciężkiej. Taki pacjent powinien trafić do lekarza.