Usługi

Codziennie reagujemy na trudne sytuacje, jakie mogą spotkać każdego z nas.
Nasi doświadczeni Pracownicy zapewniają skuteczną pomoc dla osób w pilnej potrzebie. Zawsze.

Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Ustawa "Konstytucja dla szpitali"

Zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczące szybkiego uchwalenia nowej ustawy nazywanej przez niego „Konstytucją dla szpitali” nie spełnią się. Poseł PiS i szef Komisji Zdrowia Tomasz Latos poinformował, że projekt trafi do sejmowej zamrażarki.

Przewidziana w projekcie nowa Agencja miała podzielić szpitale na cztery kategorie - od A do D. Kryterium podziału miała być sytuacja ekonomiczna poszczególnych placówek. Według polityków opozycji miało to pozwolić na pozbycie się części z nich i wymianę kadr zarządzających, zwłaszcza tych osób, które nie są związane z partią rządzącą. - Pracowaliśmy intensywnie przez ostatni miesiąc nad tą ustawą, jednym z poważnych zarzutów było powołanie specjalnej agencji. Pracujemy nad tym, by rozwiać wątpliwości. Czas kryzysu rzeczywiście nie jest dobrym momentem na powoływanie nowej instytucji, której koszt funkcjonowania to nie jest kilka milionów, ale znacznie więcej - przyznał minister Niedzielski. 

fot. Renata Dąbrowska

Polska Federacja Szpitali negatywnie oceniła projekt ministra Niedzielskiego. Mimo, że ważnym zadaniem projektu jest modernizacja szpitalnictwa, to w zapisach projektu brakuje "rozwiązań w sposób istotny przyczyniających się do modernizacji, która polskim szpitalom jest bardzo potrzebna". Brakuje - według PFSz - zapisów o wsparciu transformacji energetycznej, cyfryzacji oraz automatyzacji, wprowadzania rozwiązań z obszaru rozszerzonej i sztucznej inteligencji, robotyki medycznej, innowacyjnych metod diagnostyki i terapii, nowoczesnych rozwiązań w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim i organizacji szpitali, tworzenia ośrodków zarządzania ruchem pacjentów, opieki koordynowanej i opartej na wyniku leczenia – czyli kluczowych aspektów modernizacji.

Zamiast poprawy efektywności szpitalnictwa projekt traktuje ten obszar "instrumentalnie poprzez nacisk na sprawozdawczość, kontrolę i egzaminowanie dyrektorów szpitali, wybiórcze traktowanie uczelni prowadzących studia podyplomowe w obszarze zarządzania przydatne dla dyrektorów szpitali, mikrozarządzanie przez nową Agencję Rozwoju Szpitali (notabene w nazwie mającą wyłącznie rozwój), marginesowe traktowanie opieki koordynowanej oraz opartej o wartość dla pacjenta, kategoryzację szpitali na podstawie arbitralnie wybranych wskaźników o charakterze stricte finansowym, nacisk na redukcję kosztów, propozycje dotyczące kwalifikacji osób nadzorujących szpitale będące w znacznej dysproporcji do wymagań wobec zarządzających szpitalami wraz z zapisami o braku odpowiedzialności tych osób za swoje działania, dewaluacja organów nadzoru i właścicielskich szpitali – czyli zapisów nieprowadzących do poprawy efektywności".

W Polsce szpitali jest za dużo – twierdzi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Ogólnie wiadomo, że obecny system trzeba zastąpić, ale na razie nie wiadomo czym. Tego jednak nie da się zrobić bez rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Ważne są też nowe technologie, czyli telemedycyna i rozwiązania e-zdrowia. I oczywiście profilaktyka. Mam wrażenie, że formalnie jest o niej głośno, ale faktycznie niewiele się dzieje – dodał.